Masa „niewykonanych lub wykonanych zbyt późno orzeczeń”. LPC: Nie powinni pouczać innych w kwestiach praworządności

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Belgia nie powinna pouczać innych krajów w kwestiach praworządności – twierdzi kierownictwo Ligi Praw Człowieka (LDH) w wywiadzie dla brukselskiego dziennika „Le Soir”. W ocenie szefostwa LDH zasada praworządności była lekceważona w ubiegłym roku w Belgii bardziej niż kiedykolwiek.

Gazeta przypomina, że z powodu kryzysu w przyjmowaniu uchodźców sądy wydały tysiące wyroków skazujących Belgię za nieudzielenie pomocy osobom ubiegającym się o azyl. Były to orzeczenia belgijskich sądów pracy (8 tys.) oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (1114).

REKLAMA

Dyrektor LDH Pierre-Arnaud Perrouty oraz sekretarz tej organizacji Celine Romainville twierdzą w rozmowie z „Le Soir”, że praworządność w Belgii jest systematycznie lekceważona i mówią wręcz o zmianie jak na Węgrzech Viktora Orbana.

Na arenie międzynarodowej stawia to Belgię w skomplikowanej sytuacji. W obliczu masy niewykonanych lub wykonanych zbyt późno orzeczeń, trudno na arenie europejskiej czy międzynarodowej pouczać inne kraje w kwestii praworządności – twierdzi Romainville.

REKLAMA