Skutki embarga na import z Rosji. Państwo znad Zatoki Perskiej zwiększy eksport pięciokrotnie

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Kuwejt planuje w 2023 roku pięciokrotnie zwiększyć eksport oleju napędowego i paliwa lotniczego do Europy, co częściowo pomoże europejskim państwom przezwyciężyć skutki embarga na import ropy z Rosji, które wejdzie w życie 5 lutego.

Kraj nad Zatoką Perską zamierza również podwoić wolumen eksportu paliwa lotniczego, osiągając wielkość rocznej sprzedaży do Europy na poziomie 5 mln ton. Pod koniec ubiegłego roku kraje UE kupowały dziennie prawie 1,3 mln baryłek produktów naftowych z Rosji, z czego około połowy stanowił olej napędowy.

REKLAMA

Po 5 lutego, gdy zacznie obowiązywać unijny zakaz importu surowca z Rosji, ceny oleju napędowego na kontynencie mogą znacznie wzrosnąć. Kuwejt wydał w ostatnich latach dziesiątki miliardów dolarów na modernizację i budowę nowych rafinerii.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Kluczową inwestycją było oddanie do użytku rafinerii Al-Zour – jednego z największych tego typu zakładów na świecie, zdolnego do przetworzenia 615 tys. baryłek ropy dziennie.

Plany zwiększenia eksportu produktów energetycznych do Europy mają też władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 03-04 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA