Śnieg paraliżuje Europę. Biały puch dotarł na Majorkę [VIDEO]

Atak zimy w Europie.
Atak zimy w Europie. / Fot. Euronews/screen
REKLAMA

Obfite opady śniegu paraliżuję Europę. Biały puch pojawił się nawet na Majorce.

Majorkę nawiedziły największe opady śniegu od ponad pięciu lat. W gminie Fornalutx, w prowincji Baleary, spadło 7 centymetrów dawno niewidzianego białego puchu. W paśmie górskim Sierra de Tramuntana odnotowano minus 2,4 st. C. Mróz zdarza się tam sporadycznie.

REKLAMA

W środę na Majorce spodziewane są jeszcze większe opady śniegu. W niektórych obszarach spadnie nawet 10 centymetrów.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Także kilka regionów włoskich zmaga się z utrudnieniami wynikającymi z obfitych opadów śniegu i niskich temperatur. W regionach Le Marche i Emilia Romagna wydano pomarańczowe alerty ostrzegające o zjawiskach pogodowych stanowiących zagrożenie dla ludzi i mienia.

Ostrzeżenia niższego stopnia wydano Abruzji, Basilicacie, Kampanii, Kalabrii, Molise, Apulii i Umbrii. W Alpach w Lombardii i w Dolomitach w Wenecji Euganejskiej pojawiły się ostrzeżenia lawinowe.

W Słowenii, Chorwacji i Austrii przeszły burze śnieżne, które spowodowały przerwy w dostawach prądu. Lokalne władze zmuszone były zamknąć drogi, bo poruszanie się po nich było zbyt niebezpieczne. Gdzieniegdzie odwołano lekcje.

W Austrii najbardziej ucierpieli mieszkańcy regionu Karyntii. Na zaśnieżonych drogach doszło do wielu wypadków, bez prądu było ponad pięć tysięcy gospodarstw domowych. Na terenach narciarskich zawieszono pracę części wyciągów – m.in. na Weinebene i Koralpe.

Straż pożarna miała najwięcej zgłoszeń z rejonu Voelkermarkt i Klagenfurtu. „Odnotowaliśmy tam kilka pojazdów, które utknęły w śniegu, a także powalone drzewa i uszkodzone linie energetyczne” – poinformowało państwowe centrum ostrzegawcze.

„Mamy pełne ręce roboty, regularnie dostajemy zgłoszenia o niebezpiecznych sytuacjach” – potwierdził Wolfgang Germ z klagenfurckiej straży pożarnej.

REKLAMA