Wszczęto śledztwo po próbach podpalenia dwóch kościołów

Podpalone wejście do kościoła św. Marcina fot. parafia Saint-Martin
REKLAMA

Prokuratura francuska wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie podpalenia dwóch stołecznych kościołów. Chodzi o kościoły Notre-Dame-de-Fatima w 19. dzielnicy i świątynię Saint-Martin-des-Champs w 10. dzielnicy Paryża.

Śledztwo powierzono II Okręgowi Policji Sądowej (II DPJ). Do podpaleń kościoła Notre-Dame-de-Fatima doszło dwukrotnie – 17 i 22 stycznia. Drzwi zostały oblane łatwopalną cieczą i podpalone. Ogień na szczęście, nie rozprzestrzenił się wewnątrz budynku.

REKLAMA

18 stycznia doszło do ataku na kościół Saint-Martin-des-Champs w 10. dzielnicy. Tam także rozpalono ogień przy drzwiach wejściowych. W tym przypadku płomienie przedostały się do wewnątrz, ale pożar został szybko zauważony i ugaszony.

Płonące kościoły, od czasu pożaru Notre-Dame, przestały być uważane za akty wandalizmu. Prokuratura prowadzi zresztą śledztwo dotyczące dyskryminacji ze względów religijnych.

Fala ataków na kościoły miała miejsce we Francji przed świętami Bożego Narodzenia. 10 stycznia doszło do zbezczeszczeniu dwóch kościołów w podparyskim departamencie Seine-Saint-Denis. Kościół Saint-Pierre w Bondy został zdewastowany i zbezczeszczony w nocy z niedzieli 9 stycznia na poniedziałek 10 stycznia. Profanacji dokonano także 10 stycznia w świątyni w Romainville.

Źródło: Le Figaro

REKLAMA