Berlin wyśle Leopardy na Ukrainę. Jest reakcja Rosji

Kanclerz Olaf Scholz podczas wizyty w Rosji, luty 2022 r. Foto: PAP/EPA
Zdjęcie ilustracyjne / Kanclerz Olaf Scholz podczas wizyty w Rosji, luty 2022 r. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Rosja zabrała głos w sprawie decyzji kanclerza Niemiec Olafa Scholza ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard. „Niemcy porzuciły swoją historyczną odpowiedzialność wobec Rosji” – oceniła rosyjska ambasada w Berlinie.

Republika Federalna Niemiec ma wysłać na Ukrainę 14 ciężkich wozów bojowych. Decyzja ta nie spodobała się stronie rosyjskiej, która wysłała z ambasady w Berlinie jasny komunikat. Według Rosji, „niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom”.

REKLAMA

Ponadto z narracji Kremla wynika, że „Niemcy porzuciły swoją historyczną odpowiedzialność wobec Rosji, wyrażając zgodę na wysłanie czołgów”.

Decyzja Niemiec

W środę niemiecki rząd zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Niemcy udzielą też zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

Kanclerz Olaf Scholz „zapowiedział w środę, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy. Powiedział, że rząd federalny podjął decyzję o dostarczeniu siłom zbrojnym Ukrainy czołgów podstawowych Leopard 2. Jest to wynik intensywnych konsultacji, które odbyły się z najbliższymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami Niemiec” – czytamy w opublikowanym w środę oświadczeniu rzecznika rządu Steffena Hebestreita.

Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. W pierwszym etapie Niemcy dostarczą kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zapasów Bundeswehry. Inni europejscy partnerzy przekażą czołgi ze swej strony – poinformował Hebestreit.

Szkolenie ukraińskich załóg w Niemczech ma się rozpocząć szybko. Oprócz szkolenia pakiet pomocowy obejmie również logistykę, amunicję i konserwację sprzętu.

Niemcy wydadzą krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć na Ukrainę czołgi Leopard-2 ze swoich zapasów, odpowiednie zezwolenia na ich przekazanie – poinformowano w rządowym oświadczeniu.

Decyzję niemieckiego rządu poprzedziły długie dyskusje w Niemczech i naciski na RFN ze strony wielu państw. Polska od dłuższego czasu nalegała na dostawę Leopardów na Ukrainę. We wtorek Polska złożyła wniosek o niemiecką zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę.

– Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy w miarę naszych możliwości. Działamy w ściśle skoordynowany i zgodny sposób na arenie międzynarodowej – stwierdził Olaf Scholz w cytowanym oświadczeniu.

REKLAMA