Kolejne „czystki” na Ukrainie. Zdymisjonowano szefów prokuratur obwodowych

Flaga Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: Pixabay
Flaga Ukrainy. Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: Pixabay
REKLAMA

Ciąg dalszy „czystek” na Ukrainie. Po dymisji m.in. zastępcy Prokuratora Generalnego Ołeksija Symonenko Prokurator Generalny Andrij Kostin podpisał zarządzenia o odwołaniu ze stanowisk administracyjnych szefów prokuratur obwodowych. Kolejne głowy posypały się także w ukraińskim Ministerstwie Obrony – w związku ze skandalem dotyczącym zamówień żywności.

W ostatnim czasie na Ukrainie doszło do serii dymisji. Stanowiska opuścili m.in. wiceminister obrony Ukrainy Wiaczesław Szapowałow, wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko, wiceminister infrastruktury Wasyl Łozynski, który usłyszał zarzuty korupcyjne, a także zastępca Prokuratora Generalnego Ołeksij Symonenko. Media bowiem opisały jego wakacje w Hiszpanii.

REKLAMA

Ponadto, jak wynika z doniesień The Kyiv Independent, powołującego się na słowa szefowej parlamentarnej komisji antykorupcyjnej Anastazji Radiny, stanowisko stracił też szef zaopatrzenia Bohdan Chmielnicki. Ma to związek z aferą dotyczącą zakupów żywności. Wojsko bowiem miało ich dokonywać po zawyżonych cenach.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Ukraiński MON natomiast, w niedzielę, oświadczył, że medialne publikacje na temat kontraktów na dostawy żywności dla wojska po zawyżonych cenach zawierają „przejawy manipulacji”. Resort zaznaczył też, że rozpoczęto kontrolę, a dane o zakupach będą przedstawione.

Teraz ukraiński Prokurator Generalny Andrij Kostin podpisał zarządzenia o zdymisjonowaniu szefów prokuratur obwodowych Zaporoża, Kirowogradu, Połtawy, Sum i Czernihowa.

REKLAMA