Niemcy wysyłają czołgi na Ukrainę. Morawiecki dziękuje

Olaf Scholz, Mateusz Morawiecki Źródło: PAP, collage
Olaf Scholz, Mateusz Morawiecki Źródło: PAP, collage
REKLAMA

Rząd Republiki Federalnej Niemiec zapowiedział w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Premier rządu w Warszawie, Mateusz Morawiecki, podziękował za ten gest niemieckiemu kanclerzowi.

W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

REKLAMA

Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia państwom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Morawiecki dziękuje

„Dziękuję niemieckiemu kanclerzowi Olafowi Scholzowi. Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi” – napisał w swoich mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki.

Decyzję Berlina skomentował także rzeczni Prawa i Sprawiedliwości – Rafał Bochenek. – Presja koalicji wolnych i demokratycznych państw na czele z Polską ma sens – powiedział.

– Polska od pierwszych dni wojny zaangażowała się w pomoc Ukrainie, robiło to także wiele innych państw europejskich” – przypomniał Bochenek. „W Niemczech cały czas były jakieś opory, podszyte dziwnymi, niejasnymi relacjami, kontaktami polityków niemieckich i rosyjskich. Padały deklaracje, obietnice bez pokrycia – co więcej, Niemcy same nie chciały tego robić i blokowały inne państwa, które zamierzały wesprzeć Ukraińców na wojennym froncie, co de facto jest w interesie całej Europy. Jeżeli obronimy Ukrainę, obronimy także Europę –
podkreślił.

REKLAMA