Parlament zmienił Konstytucję. Nowe przepisy umożliwią przedterminowe wybory

Parlament Słowacji.
Parlament Słowacji. / foto: Wikipedia, Frettie, CC BY 3.0
REKLAMA

Słowacki parlament przyjął w środę poprawkę do konstytucji, która pozwoli posłom skrócić kadencję parlamentu. Zmiana konstytucji jest pierwszym krokiem do zorganizowania nowych wyborów po upadku w grudniu 2022 r. mniejszościowego rządu premiera Eduarda Hegera.

Posłowie dodali do konstytucji zapis, że kadencja parlamentu – Słowackiej Rady Narodowej – może zostać skrócona na mocy ustawy popartej większością co najmniej trzech piątych posłów. Dotychczas brakowało w ustawie zasadniczej ram prawnych dla przedterminowych wyborów.

REKLAMA

Posłowie odrzucili projekt partii opozycyjnych, które chciały wprowadzić dodatkowy zapis o referendum, którego wyniki mogłyby zdecydować o rozwiązaniu parlamentu. Decyzja zawiązanej w celu przeprowadzenia zmiany konstytucji większości wywołała okrzyki „hańba” ze strony oponentów, którym towarzyszyło rozwinięcie dwóch dużych flag narodowych.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Zmieniony przepis konstytucji nie oznacza automatycznego rozpisania nowych wyborów. Pierwszym krokiem ma być praktyczne wykorzystanie przyjętego w środę zapisu i przegłosowanie skrócenia kadencji.

Ustępujący premier Heger zapowiedział w czasie weekendu, że większość posłów chce, aby wybory odbyły się 30 września, czyli pięć miesięcy przed ustawowym terminem. Szef parlamentu zapowiada, że głosowanie może zostać przeprowadzone w czwartek.

REKLAMA