Satyna – co to jest? Krótka charakterystyka

Satyna przez wielu uznawana jest za królową tkanin, ten delikatny materiał posiada szerokie grono zwolenników, jest przyjemna w dotyku i zwiewna i lekka. Jednak czym jest satyna? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Satyna - co to jest
Satyna – co to jest

Wbrew powszechnej opinii satyna nie jest wcale wynikiem połączenia bawełny i satyny lub bawełny i poliestru. Satyna jest rodzajem splotu nici (tkanina), nie odpowiada ona na pytanie z czego jest zrobiona tylko w jaki sposób prowadzone są nici. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się do czego wykorzystywana jest satyna oraz jak w jaki sposób powstaje.

Satyna – w jaki sposób powstaje

Satyna jest splotem nici, powstaje ona poprzez nierównomierne prowadzenie nici wątku oraz osnowy, gdzie wierzchnia strona tkaniny jest matowa a spód błyszczący. Satyna jest wynikiem odpowiedniego prowadzenia nici, osnowa w przeplocie przykrywa wątek, a pozostała część tkaniny jest przykryta nićmi wątku, w ten sposób powstaje satyna – wierzchnia część, na odwrocie powstaje atłas.

Z czego wykonywana jest satyna?

Nici, które wykorzystywane są do tworzenia sploty satynowego mogą być pozyskiwane z naturalnych materiałów oraz syntetycznych. Najczęściej wykorzystywana jest bawełna, ale możesz spotkać się również z satyną wykonaną z innych materiałów. Najczęściej spotykane są:

• Satyna bawełniana – wykonana z bawełny
• Satyna jedwabna – wykonana z jedwabiu
• Satyna poliestrowa – wykonana z poliestru

Przed zakupem radzimy abyś sprawdziła skład surowcowy tkaniny, wtedy będziesz miała jasność czy produkt jest naturalny czy syntetyczny.

Czym charakteryzuje się satyna?

Satyna jest delikatnym materiałem o gładkiej powierzchni, jest zazwyczaj lekka i bardzo przewiewna dlatego nadaje się na okres wiosenno-letni, ewentualne różnice między jedną a drugą satyną są wynikiem rodzaju nici użytej w produkcji tkaniny a nie sposobu tkania.

Cechy charakterystyczne satyny:

• Gładka powierzchnia
• Jest przewiewna
• Odprowadza wilgoć
• Reguluje poziom ciepła
• Nie podrażnia skóry
• Zapewnia komfortowy sen – pościel
• Jest wytrzymała
• Posiada delikatny połysk

Do czego wykorzystywana jest satyna?

Satyna wykorzystywana jest do produkcji tekstyliów, szyje się z niej ubrania, piżamy oraz tekstylia do sypialni, dużą popularnością cieszą się przede wszystkim komplety pościeli, dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, często wybierane są jako prezent dla młodej pary z okazji ich ślubu. Więcej informacji na temat pościeli satynowych znajdziesz tutaj – https://i-posciel.pl/posciel-satynowa-satyna-bawelniana

Czym się różni satyna od bawełny?

Jak już wspomnieliśmy satyna jest rodzajem splotu nici, natomiast bawełna to materiał, który wykorzystywany jest do produkcji tkanin. Bawełna jak najbardziej może być wykorzystana w produkcji satyny, wtedy mówimy o satynie bawełnianej, czyli naturalnej, bawełnianej tkaninie o splocie satynowym.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem i-pościel