Amerykanie będą tropić korupcję na Ukrainie. Powołano specjalną grupę

Korupcja zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Korupcja zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
REKLAMA

Stany Zjednoczone utworzyły grupę roboczą do wykrywania korupcji w ramach swojej pomocy dla Ukrainy. Decyzję podjęło Biuro Inspektora Generalnego Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Grupa robocza ds. nadzoru nad Ukrainą składa się z inspektorów z Pentagonu, Departamentu Stanu, USAID i innych departamentów rządu USA.

REKLAMA

USAID zaapelowała o „terminowe i przejrzyste zgłaszanie nadużyć mających wpływ na wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy i jej mieszkańców”. Opublikowano plakaty w języku angielskim i ukraińskim z instrukcjami dotyczącymi poufnego zgłaszania wykroczeń.

Kilka dni wcześniej podsekretarz stanu USA Victoria Nuland powiedziała, że USA mają swoich audytorów pracujących na Ukrainie wraz z konsultantami Banku Światowego, aby upewnić się, że „żadna pomoc ani broń nie zostaną przekierowane (w niewłaściwe ręce”.

Jej oświadczenie pojawiło się kilka dni po wybuchu kolejnej afery korupcyjnej na Ukrainie.

Na początku tygodnia Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało, że rozpoczęło śledztwo w sprawie możliwej korupcji w zaopatrzeniu Ministerstwa Obrony w żywność. Oświadczenie to było następstwem dochodzenia ukraińskiego serwisu informacyjnego ZN.UA, który podał, że Ministerstwo Obrony kupowało żywność dla żołnierzy po zawyżonych cenach. Odpowiedzialny za zakupy żywności wiceminister obrony został zdymisjonowany.

Morawiecki: To nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy

REKLAMA