Przedstawiciel Dalajlamy odchodzi ze stanowiska. Został uznany za „zagranicznego agenta”

Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow).
Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow). / foto: domena publiczna
REKLAMA

Główny lama Kałmucji Telo Tulku Rinpocze (Erdni-Basan Ombadykow) odszedł ze stanowiska po tym, jak władze Rosji uznały go za „zagranicznego agenta” – podała niezależna „Nowaja Gazieta.Jewropa”. Duchowny jest przedstawicielem Dalajlamy w Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej duchowny publicznie skrytykował inwazję rosyjską na Ukrainę – przypomniała „NGJ” w sobotę wieczorem.

REKLAMA

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji, uznając go za „zagranicznego agenta” oświadczyło, że Telo Tulku Rinpocze „otwarcie wyrażał poparcie dla Ukrainy” i zaznaczyło, że duchowny jest obywatelem USA. W październiku 2022 r. w wywiadzie dla mediów lama określił wojnę jako „wielkie cierpienie”. Ocenił, że strona ukraińska „broni swojego kraju” i że „trudno jest powiedzieć, że Rosja ma rację”.

Po uznaniu go za „zagranicznego agenta” lama opublikował komunikat o swoim ustąpieniu. „W obecnej sytuacji uznaję za celowe przekazanie pełnomocnictw związanych ze stanowiskiem głównego lamy Kałmucji” – poinformował. Życzył mieszkańcom republiki i wszystkim buddystom w Federacji Rosyjskiej wytrwałości i męstwa, a także przestrzegania ideałów współczucia i niestosowania przemocy.

Erdni-Basan Ombadykow, urodzony w USA w rodzinie emigrantów z Kałmucji, nie ma obywatelstwa rosyjskiego. Pełnił od lat 90. XX w. funkcję głównego lamy Kałmucji, wchodzącej w skład FR republiki nad Morzem Kaspijskim. Jest oficjalnym przedstawiciela duchowego przywódcy tybetańskich buddystów Dalajlamy XIV w Rosji, Mongolii i krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Jak zauważa „NGJ”, decyzja ministerstwa sprawiedliwości o nadaniu duchownemu statusu „zagranicznego agenta” jest przekroczeniem kolejnej bariery: oznacza, że „teraz »zagranicznym agentem« może zostać w Rosji osoba na oficjalnym stanowisku o statusie niemal dyplomatycznym”.

Gazeta zauważa też, że krytykując inwazję Telo Tulku Rinpocze „podał w wątpliwość tożsamość religijną” liderów rosyjskiej wspólnoty buddyjskiej, która ma siedzibę w Buriacji. Organizacja ta na początku wojny poparła inwazję na Ukrainę.

Według „NGJ” antywojenne wypowiedzi Telo Tulku Rinpocze były uzgodnione z duchowym przywódcą buddyzmu tybetańskiego. Prawomocne mianowanie nowego głównego lamy Kałmucji wymagać będzie zgody Dalajlamy.

REKLAMA