Ukraińskie sankcje wobec banku Raiffeisen za „wspomaganie wojny”

Raiffeisen.
Napis Raiffeisen. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Wikimedia, JoachimKohler-HB, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Raiffeisen Leasing Rosja – rosyjska leasingowa spółka zależna banku Raiffeisen – została oficjalnie wskazana przez Ukrainę jako „wspólnik wojny” i będzie podlegać sankcjom takim jak konfiskata aktywów – informuje w niedzielę apa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim komunikacie w sobotę wieczorem stwierdził, że skonfiskowane aktywa spółki zależnej Raiffeisen w Rosji „przysłużą się obronie narodowej”.

Raiffeisen Bank International (RBI) poinformował w niedzielę, że Raiffeisen Leasing nie posiada aktywów na Ukrainie. Z oświadczenia RBI wysłanego do apa wynika, że „od wybuchu inwazji w Rosji nie zawarto żadnych nowych umów leasingu”.

REKLAMA

Apa przypomina też, że strona ukraińska już od jakiegoś czasu krytykowała działalność Raiffeisen w Rosji. Wasyl Chymynec, ambasador Ukrainy w Austrii, już na początku stycznia zaapelował do austriackich firm o wycofanie się z rosyjskiego rynku. Przekonywał, że jeśli austriacki bank „zapewnia korzyści finansowe” rosyjskim rekrutom, to pośrednio uznaje „samozwańcze republiki”. Chymynec podkreślił też, że Rosjanie na Ukrainie „zabijają i gwałcą”, a rosyjskie pieniądze „splamione są krwią”.

Wcześniej prawie cały zarząd RBI, z prezesem Johannem Stroblem na czele, znalazł się na liście osób rekomendowanych do sankcji przez rząd w Kijowie. „RBI został również oskarżony o odroczenie spłaty pożyczki rosyjskim żołnierzom. RBI tłumaczył, że taki jest wymóg prawny” – przypomina apa.

Pod koniec 2021 roku RBI zatrudniał w Rosji ponad 9 tys. pracowników, będąc wg ustaleń dziennika „Der Standard” jedną z dziesięciu największych instytucji kredytowych w tym kraju. „Rosyjska spółka zależna RBI przez lata była dojną krową wiedeńskiej grupy bankowej i przynosiła znaczącą część zysków” – dodaje apa.

„Polityczna decyzja ukraińskiego rządu o umieszczeniu ok. 30 rosyjskich firm leasingowych, w tym Raiffeisen Leasing Rosja, na liście sankcyjnej oznacza, że towary leasingowane od klientów Raiffeisen Leasing Rosja zostaną skonfiskowane na terytorium Ukrainy ” – wyjaśnia apa, podkreślając, że rosyjski oddział RBI nie posiada aktywów na Ukrainie.

RBI poinformowało ponadto w niedzielnym komunikacie, że Raiffeisen Leasing Rosja jest w 100 proc. spółką zależną od Raiffeisenbank Rosja. „Wolumen sfinansowanych przez nią leasingów wyniósł na koniec grudnia 2022 roku 362 mln euro. Od wybuchu wojny bank nie zawarł nowych umów leasingowych” – wyjaśniło RBI.

Ukraińskie sankcje dotyczą również rosyjskiej filii spółki Bank Austria UniCredit, do 2016 roku zarządzanej przez Wiedeń.

REKLAMA