Uruchomili w Polsce 5 tysięcy spółek. „Niekwestionowanym liderem są obywatele Ukrainy”

Ukraińcy uruchomili w 2022 roku rekordową liczbę spółek. Zdjęcie: Pixabay (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

W 2022 r. obcokrajowcy założyli w naszym kraju rekordową liczbę spółek – 11,6 tys. Najwięcej Ukraińcy, Białorusini, Niemcy. Dużo… Rosjanie – pisze poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

„Niekwestionowanym liderem są obywatele Ukrainy. Uruchomili w naszym kraju prawie 5 tys. spółek. W porównaniu z sytuacją w 2021 r., na drugim miejscu umocnili się Białorusini – prawie 1,7 tys. spółek (wzrost o 113 proc.). Trzecią pozycję utrzymali Niemcy – 418. Ukraińcy i Białorusini otworzyli ponad połowę wszystkich zagranicznych spółek” – czytamy w gazecie.

REKLAMA

„Ubiegłoroczny rekord został wyśrubowany właśnie dzięki Ukraińcom i Białorusinom. Z powodu wojny w Ukrainie miliony ludzi uciekło za granicę, z czego wiele do Polski. Ukraińcy próbują układać sobie życie za granicą i robić biznes, aby się utrzymać” – podaje Jarosław Nawrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Zwrócił on uwagę, że Białorusini uciekają ze swojego kraju z powodów politycznych. Obie te nacje upodobały sobie w naszym kraju działalność szczególnie w budowlance, transporcie oraz IT. Natomiast Niemcy zakładają u nas spółki głównie w nieruchomościach, fotowoltaice, IT – dodaje.

Jak podaje „Puls Biznesu”, duży skok wykonali Turcy, z 10 miejsca w 2021 r. na 4. pozycję. „Czarnym koniem jest jednak Gruzja, której obywatele założyli 221 spółek i przebojem wskoczyli na piąte miejsce (wzrost aż o 102 proc.). Jednak największym zaskoczeniem są Rosjanie. Uruchomili w naszym kraju 196 spółek – aż o 86,6 proc. więcej niż w 2021 r. – co plasuje ich na ósmym miejscu” – podaje gazeta.

REKLAMA