Senator stanął przed sądem za handel narządami

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

W Londynie rozpoczął się dość niezwykły proces. Dotyczy handlu organami ludzkimi, a oskarżonym jest senator i wiceprzewodniczący Senatu Nigerii, Ike’a Ekweremadu. Zarzuca się mu chęć usunięcia nerki młodemu mężczyźnie w celu przeszczepienia jej swojej córce.

Proces rozpoczął się w’e wtorek przed brytyjskim wymiarem sprawiedliwości. Ike Ekweremadu, 60-letni były wicemarszałek Senatu zasiadł na ławie oskarżonych razem ze swoją żoną Beatrice Nwanneka Ekweremadu (lat 56). Chcieli zabrać do Nigerii z Anglii 21-letniego mężczyznę celem usunięcia mu nerki i przeszczepienia jej ich córce 25-letniej Soni.

REKLAMA

Przed sądem Old Bailey w Londynie Ike Ekweremadu pojawił się w szarej bluzie dresowej i powiedział tylko: „tak”, by potwierdzić swoją tożsamość. Później się nie odezwał. Jego córka Sonia, również oskarżona w tym procesie nie była obecna, bo przebywa obecnie w szpitalu.

Jej prawnicy przedstawili sądowi raport psychologiczny, argumentując, że młoda kobieta nie jest w stanie być osądzona. Rozprawa została następnie odroczona, aby prokuratura mogła zapoznać się z raportem lekarzy.

Z akt wynika, że domniemana ofiara, któa miała być dostawcą nerki, odmówiła zgody na przeszczep zaraz po przejściu badań lekarskich w szpitalu w północno-zachodnim Londynie. Później mężczyzna uciekł i zgłosił się na policję.

Rodzina Ekweremadu została aresztowana na lotnisku Heathrow w Londynie w czerwcu 2022 roku. Od tego czasu Ike Ekweremadu przebywa w areszcie, a jego żona i córka zostały zwolnione za kaucją. Oskarżony został także inny mężczyzna, Obinna Obeta, pochodzący z tego samego kraju 50-letni lekarz, który pracował w szpitalu w południowym Londynie. Cała czwórka została oskarżona o spisek.

Proces ma potrwać siedem tygodni. Ike Ekweremadu został po raz pierwszy wybrany do Senatu w 2003 r. Postawione mu zarzuty wywołały duży hałas w nigeryjskich mediach. W mediach społecznościowych padło pytanie – „gdzie indziej na świecie miałbyś wiceprzewodniczącego Senatu, który nadal jest senatorem, który siedzi od ponad 200 dni (…) i który nadal otrzymuje swoją pensję?”…

Źródło: AFP/ Le Figaro

REKLAMA