Histeria w Turcji. Zamknięte konsulaty trzech państw

Flaga Turcji
Flaga Turcji. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

„Względy bezpieczeństwa” zdecydowały o zamknięciu konsulatów Niemiec i Wielkiej Brytanii w Stambule. Placówki poszły śladem konsulatu Holandii, który jako pierwszy w poniedziałek wstrzymał normalną pracę – informuje Balkan Insight.

Placówki nie przyjmują wniosków wizowych ani paszportowych – uprzedza założony przez dziennikarzy śledczych portal.

REKLAMA

Brytyjski MSZ zaktualizował porady dotyczące podróży do Turcji: „Obywatele z krajów zachodnich mogą być celem lub zostać wciągnięci w ataki, szczególnie w głównych miastach” – ostrzega na swojej stronie Foreign Office, zwracając uwagę na podwyższone zagrożenie atakami terrorystycznymi na kościoły, synagogi, ambasady/konsulaty i inne miejsca uczęszczane przez zagranicznych turystów. Ambasada USA ostrzegła zaś przed podwyższonym ryzykiem w dzielnicach turystycznych.

W niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Turcji poinformowało, że „po złowrogich działaniach przeciwko naszej świętej księdze, Koranowi, w Szwecji, Holandii i Danii” środki bezpieczeństwa zostały podniesione do najwyższego poziomu.

Duńskie, szwedzkie i holenderskie grupy skrajnie prawicowe spaliły ostatnio egzemplarze Koranu. Turcja oskarżyła rządy o przyzwolenie na takie działania i ostrzegła swoich obywateli przed „możliwymi islamofobicznymi, ksenofobicznymi i rasistowskimi atakami” w USA i Europie.

(PAP)

REKLAMA