Polak wspiął się na słynną piramidę majów. Został uderzony kijem i zatrzymany [VIDEO]

Kukulkana - piramida majów.
Kukulkana - piramida majów. / Fot. Isabel A01706197, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Podróżujący po Meksyku polski turysta został aresztowany przez policję za wejście na piramidę Kukulkana. Została ona wybudowana przez Majów na terenie starożytnego miasta Chichen Itza na Półwyspie Jukatan.

Incydent miał miejsce w niedzielę. Polak został zatrzymany przez policję w pobliżu piramidy Kukulkana, a następnie tymczasowo aresztowany.

REKLAMA

Po 12 godzinach pobytu w więzieniu i wpłaceniu równowartości 263 dolarów tytułem grzywny mężczyzna wyszedł na wolność – podał meksykański dziennik “El Universal”.

Próba wejścia na szczyt piramidy została sfilmowana przez obecnych w miejscu zdarzenia turystów i opublikowana w internecie. Na nagraniu widać, jak część świadków zdarzenia krytycznie odnosi się do złamania przez turystę obowiązujących w Chichen Itza zasad. Jeden z obecnych pod piramidą mężczyzn uderzył Polaka kijem w głowę.

“Turyści powinni szanować zasady bezpieczeństwa obowiązujące na tym obszarze archeologicznym, aby zachować dziedzictwo kulturalne Meksyku” – powiedział, komentując zajście przy piramidzie, szef INAH (Narodowy Instytutu Antropologii i Historii) Jose Chab Cardenas.

Piramida boga Kukulkana jest jedną z głównych budowli ruin miasta Chichen Itza, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco.

REKLAMA