Coraz trudniejsze warunki w Tatrach. Wiatr unieruchomił kolejki krzesełkowe

Warunki pogodowe w Tatrach stają się coraz trudniejsze. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
Warunki pogodowe w Tatrach stają się coraz trudniejsze. Zdjęcie ilustracyjne: Canva
REKLAMA

W czwartek w Tatrach pogoda dynamicznie się zmieniła. Jeszcze rano nad górami świeciło słońce, a przed południem zaczął wiać silny wiatr osiągający w porywach 80 km/h. Z tego powodu stanęły kolejki krzesełkowe na Kasprowym Wierchu.

Silny wiatr unieruchomił przed południem zarówno kolejkę krzesełkową w Dolinie Gąsienicowej, jak i w Dolinie Goryczkowej. Kursuje natomiast kolej główna z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu. Na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do minus 9 st.C., a odczuwalna temperatura spotęgowana przez silny wiatr to minus 20 st.C. – podaje IMGW.

REKLAMA

Również na piątek i sobotę prognozowane są w Tatrach bardzo silne wiatry i duży opad śniegu. Ze względu na dynamiczną zmienność aury w górach, operator wyciągów na Kasprowym Wierchu, czyli Polskie Koleje Linowe, rekomendują przed wybraniem się na narty sprawdzanie warunków pogodowych.

Ponadto z uwagi na znaczne zagrożenie lawinowe tatrzańscy ratownicy apelują do narciarzy jeżdżących na Kasprowym Wierchu o pozostanie wyłącznie na przygotowanych trasach narciarskich w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. Nagminnie bowiem zdarza się, że narciarze wyjeżdżają tam na sąsiednie stoki – Beskidu w Dolinie Gąsienicowej czy Pośredniego Goryczkowego w Dolinie Goryczkowej. Są to jednak miejsca narażone na lawiny śnieżne, które mogą wyzwolić sami narciarze.

REKLAMA