Niemcy i Holandia łączą wojska. „Historyczny moment”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
REKLAMA

Niemcy i Holandia zadecydowały, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone. Oficerowie armii twierdzą, że to „historyczny moment”.

O połączeniu sił niemieckiej i holenderskiej poinformował dziennik „NRC”.

REKLAMA

30 listopada dowódca holenderskich wojsk lądowych Martin Wijnen oraz szef niemieckiej armii Alfons Mais podpisali w Dreźnie oświadczenie, w którym stwierdzili, że główne jednostki bojowe obu armii zostaną w pełni połączone.

„Obecni tam niemieccy i holenderscy oficerowie uznali, że to historyczny moment” – informuje „NRC”.

Niemcy i Holandia są pierwszymi krajami NATO, które niemal całkowicie scaliły swoje wojska lądowe. „Mało osób zdaje sobie z tego sprawę” – powiedział gazecie zastępca dowódcy armii generał Jean-Paul Duckers.

„NRC” przypomina, że w ostatnich latach dwie brygady niderlandzkiej armii „w pełni zintegrowały się” z niemiecką dywizją.

„Obecnie 13. Lekka Brygada z Oirschot przejdzie pod niemieckie dowództwo. Dzięki temu wszystkie holenderskie brygady wkrótce staną się częścią niemieckiej dywizji i powstanie dwunarodowa siła składająca się z około 50 tys. personelu wojskowego” – czytamy w gazecie.

Duckers twierdzi, że na razie obie armie zachowają własny sprzęt i własne zapasy amunicji. Zastępca dowódcy holenderskiej armii nie wyklucza jednak, że w przyszłości dojdzie do wspólnych zakupów. Doktryny i przepisy obu armii również mają zostać ujednolicone.

REKLAMA