USA za dużo pomagają Ukrainie? Republikanie maja coraz więcej wątpliwości

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden.
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden. / Fot. PAP/DPA
REKLAMA

Według badania Pew Research Center (PRC) w USA Demokraci i Republikanie coraz bardziej różnią się w ocenie pomocy dla Ukrainy. Z poglądem, że Ameryka dostarcza jej za dużo, zgadza się 40 proc. wyborców Republikanów i tylko 15 proc. Demokratów.

Ogólnie 26 proc. Amerykanów uważa obecnie, że USA za bardzo pomagają Ukrainie, 31 proc. sądzi, że dostarczają właściwą ilość pomocy, a 20 proc. ocenia, że pomoc tę należałoby zwiększyć.

REKLAMA

Odsetek osób uważających, że Waszyngton dostarcza zbyt dużo pomocy, wzrósł o 6 pkt. procentowych w stosunku do września i 19 pkt. procentowych w stosunku do okresu tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Wśród wyborców Demokratów 40 proc. respondentów ocenia, że Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie w wystarczającym stopniu, a 23 proc. sądzi, że pomoc ta jest za mała.

65 proc. Amerykanów – w tym samym stopniu Demokraci co Republikanie – deklaruje, że śledzi informacje dotyczące wojny na Ukrainie.

Rośnie jednak różnica w ocenie tego, czy inwazja Rosji na Ukrainę stanowi zagrożenie dla amerykańskich interesów. W marcu ubiegłego roku Republikanie i Demokraci niemal w tym samym stopniu uważali, że jest to duże zagrożenie – odpowiednio 51 i 50 proc. ankietowanych. Teraz opinię taką podziela 29 proc. Republikanów i 43 proc. Demokratów.

Ogółem 43 proc. Amerykanów ocenia, że prezydent USA Joe Biden właściwie reaguje na agresję Rosji, a 34 proc. uważa, że jego odpowiedź jest niewłaściwa.

REKLAMA