Niemieckie Patrioty w Polsce. „Zapewniają całodobową ochronę”

Zdjęcie ilustracyjne / System rakietowy PATRIOT / Foto: PAP/EPA
Zdjęcie ilustracyjne / System rakietowy PATRIOT / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, które zostały przeniesione z Niemiec do Polski, osiągnęły już gotowość operacyjną, a to oznacza, że pełnią już dyżury – podaje w piątek „Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że Niemcy przesunęli do Polski trzy baterie Patriot PAC-3 i dodaje, że według zapewnień polskiego MON będą one wspierać obronę wschodniej Polski przed zagrożeniami, jakie mogą się pojawić w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. Mają być wpięte do polskiego systemu ochrony powietrznej i przeciwrakietowej.

REKLAMA

Jak zaznacza gazeta, z informacji podanej przez dowództwo Bundeswehry wynika, że kontyngent Sił Zadaniowych Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej w Polsce osiągnął wstępną gotowość operacyjną. „Eskadry Bojowe Patriotów zapewniają całodobową ochronę polskiej przestrzeni powietrznej na wschodniej flance” – dodało niemieckie dowództwo, które cytuje „Rzeczpospolita”.

Jak podała niemiecka armia, do Polski wraz z patriotami trafiło 350 żołnierzy, ale w razie potrzeby ich stan może zostać zwiększony nawet do 650 osób.

Były szef NATO: Ukrainę trzeba przekształcić „we wschodnioeuropejski Izrael”. Mówi też o Polsce

REKLAMA