Zmiana podejścia do szprycy. Quebec cofa rekomendację szczepienia przeciwko covidowi

Fiolka szczepionki.
Fiolka szczepionki - zdj. ilustracyjne. Photo by Mufid Majnun on Unsplash
REKLAMA

Kanadyjska prowincja Quebec cofa rekomendację szczepienia przeciwko covidowi. Nowe wytyczne nie dotyczą jednak osób tzw. podwyższonego ryzyka, u których nie stwierdzono jeszcze covida.

„Tylko osobom, które zagrożone są ciężkim przebiegiem covida i które nie zostały jeszcze zarażone wirusem, zalecamy przyjąć dawkę przypominającą szczepionki” – obwieścił dr Luc Boileau, dyrektor ds. Zdrowia Publicznego prowincji Quebec. Tzw. boostera zaleca się po pół roku od ostatniej dawki.

REKLAMA

W pozostałych przypadkach – jak stwierdził – osoby są wystarczająco odporne, co oznacza, że zalecenie przyjęcia covidowej szczepionki nie jest już aktualne. Jeśli jednak ktoś zechce kolejną dawkę, preparat będzie na niego czekał.

Dr Boileau uściślił, że od teraz covidowa szczepionka zalecana jest osobom powyżej 60. roku życia czy tym cierpiącym na przewlekłe choroby. „Ale tylko wtedy (powinni przyjąć kolejną dawkę przypominającą), jeśli nigdy nie załapali wirusa” – podkreślił.

Ponadto stwierdził, że najbardziej odporne na covida są osoby, które się zaszczepiły i… zachorowały na covida. U tych, którzy się zaszczepili, ale nie zachorowali odporność może z czasem spaść.

Najnowsze rekomendacje będą obowiązywać co najmniej do końca wiosny.

REKLAMA