Amerykanie opróżniają swoje składy amunicji w Izraelu

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Wg „NYT”, USA dostarczają Ukrainie amunicję z magazynów w Izraelu, gdzie znajdują się duże amerykańskie składy amunicji, której amerykańska armia używa w przypadku udziału w konfliktach na Bliskim Wschodzie.

USA dopuszczają też możliwość, by z amunicji tej – w sytuacji kryzysowej – korzystał Izrael. Obecnie składy te stają się jednym ze źródeł zaopatrzenia w amunicję artyleryjską ukraińskiej armii, która zużyła posiadane rezerwy poradzieckiej amunicji i obecnie musi polegać na dostawach amunicji z USA i innych krajów zachodnich.

REKLAMA

USA i państwa europejskie nie są w stanie wytwarzać amunicji w takim samym tempie, w jakim Ukraińcy ją zużywają. W związku z tym Pentagon ma opróżniać składy amunicji w Izraelu, a także w Korei Południowej, by zapewnić poziom dostaw pozwalający Ukrainie w pełni korzystać ze swojej artylerii.

Izrael nie udziela pomocy wojskowej Ukrainie z obawy o narażenie na szwank swoich relacji z Moskwą. Początkowo Tel Awiw miał też wyrażać obawy również w związku z dostawą na Ukrainę pocisków z amerykańskich składów amunicji znajdujących się na terenie tego kraju.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 05-06 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA