Amerykanie zestrzelili chiński balon „szpiegowski” [VIDEO]

Chiński balon
Chiński balon "szpiegowski" zestrzelony. Foto: print screen
REKLAMA

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze „zajmą się” chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Niedługo potem w relacjach na żywo można było zobaczyć moment zestrzelenia balonu.

Władze w Waszyngtonie nazwały przelot chińskiego balonu „wyraźnym naruszeniem” suwerenności USA. Amerykańscy dowódcy wojskowi rozważali już wcześniej zestrzelenie balonu, ale ostatecznie zrezygnowali z tego pomysłu z uwagi na ryzyko spadających odłamków.

REKLAMA

Pomysł udało się zrealizować kiedy balon znalazł się już nad wodami Oceanu Atlantyckiego.

Najprawdopodobniej obiekt zestrzelono za pomocą rakiety kierowanej powietrze-powietrze AIM-120D AMRAAM odpalonej z myśliwca F-22A Raptor.

Z powodu przelatującego nad USA balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach. Ostatnia wizyta sekretarza stanu USA w ChRL miała miejsce w 2017 roku.

Wizyta Blinkena została uzgodniona w listopadzie przez prezydenta Bidena i chińskiego przywódcę Xi Jinpinga i miała być okazją do ustabilizowania coraz bardziej napiętych stosunków pomiędzy obydwoma krajami – przypomina agencja Reutera. Według niej Chinom zależy na stabilnych stosunkach z USA, co pomogłoby poprawić stan gospodarki, która ucierpiała z powodu zarzuconej obecnie polityki „zero-covid”.

Chiński balon został zauważony w środę nad stanem Montana. W sobotę rano widziano go nad Karoliną Północną.

Władze Chin „wyraziły ubolewanie”, że obiekt używany do cywilnych celów meteorologicznych i innych celów naukowych zabłąkał się w przestrzeń powietrzną USA. Chińskie MSZ oświadczyło w sobotę, że przelot balonu nad Stanami Zjednoczonymi był niezamierzony i oskarżyło amerykańskich polityków i media o wykorzystanie sytuacji do zdyskredytowania ChRL.

W piątek Pentagon poinformował, że nad Ameryką Łacińską zaobserwowano inny chiński balon, nie podając bliższych szczegółów.

REKLAMA