Jak obchodzić muzułmański ramadan w kosmosie?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Miesiąc postu muzułmańskiego – Ramadan 2023 rozpocznie się w tym roku w marcu. Tymczasem astronauta arabski Sultan Al Neyadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma spędzić sześć miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wylatuje w kosmos już w lutym. Arabskie media zastanawiają się – jak przeżyje miesiąc postu?

Sultan al-Neyadi pójdzie w ślad za swoim rodakiem Hazzaą Ali Almansoorim, który jednak spędził tylko 7 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w roku 2019, więc problemu nie było. Sam leci na ISS 26 lutego na pokładzie statku kosmicznego SpaceX na sześciomiesięczny pobyt.

REKLAMA

Będzie w ten sposób pierwszym astronautą z kraju arabskiego, który spędzi tyle czasu na ISIS. Sultan będzie musiał przeżyć miesiąc Ramadan, który rozpoczyna się w marcu na stacji. Okazuje się, że muzułmanie mają także swoje „kruczki”.

„Mój lot kwalifikuje się jako droga podróżnika, a ten ostatni może przerywać post” – odpowiedział na pytanie podczas konferencji prasowej w Johnson Space Center w Houston. Zaznaczył dodatkowo, że post nie jest też obowiązkowy, jeśli np. ktoś źle się czuje.

„W związku z tym wszystko, co może zagrozić misji lub zagrozić członkom załogi, pozwala mi na jedzenie w wystarczających ilościach” – dodał astronauta. No i wyjście się znalazło…

Źródło: Bladi.net

REKLAMA