Sośnierz o przekazywaniu uzbrojenia Ukrainie. „Ta wojna jest również w naszym interesie” [VIDEO]

Dobromir Sośnierz
Dobromir Sośnierz. / foto: screen YouTube: TARNOGORSKI
REKLAMA

Polski rząd robi dobrze przekazując takie ilości uzbrojenia Ukrainie – uważa poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz. W rozmowie z portalem tarnogorski.info polityk Wolnościowców odniósł się do militarnego wspierania Ukrainy.

Poseł Konfederacji i Wolnościowców, Dobromir Sośnierz, był gościem portalu tarnogorski.info. Podczas rozmowy odpowiedział między innymi na pytanie „czy polski rząd robi dobrze przekazując takie ilości uzbrojenia Ukrainie?”.

REKLAMA

„Nie ma co tu ukrywać”

Tak, ja uważam, że tak. Tu się mogę różnić od niektórych kolegów z Konfederacji, być może od większości – powiedział Sośnierz.

Uważam, że jesteśmy w czasie wojny pośredniej z Rosją. Nie ma co tu ukrywać, ta wojna jest również w naszym interesie. Jedynym państwem, które militarnie zagraża Polsce w tej chwili jest po prostu Rosja i jej osłabienie jest w naszym interesie – podkreślił.

Polityk Wolnościowców wskazał także na „moralną słuszność”, która w tym przypadku jest „po stronie napadniętych sąsiadów”. Poseł Konfederacji przypomniał także „memorandum budapesztańskie, w którym gwarantowano im, że jeśli się zrzekną broni atomowej, to inne mocarstwa zagwarantują jej nietykalność”. – Jak widać nie zagwarantowały jej skutecznie – stwierdził.

„Powinniśmy to robić”

Zarówno moralnie, jak i tak strategicznie oczywiście powinniśmy to robić. Sprzęt nie jest po to, żeby stał w hangarach, w garażach, tylko po to, żeby walczył w naszym imieniu, żeby osłabiał naszych wrogów – powiedział Sośnierz.

Jego zdaniem to „czy załoga tego czołgu mówi po polsku czy po ukraińsku, strzelając do naszych wrogów, to jest wtórna sprawa, ważne że osłabia naszych wrogów ostatecznie”. – To się dzieje, w związku z tym, to jest dobra inwestycja – podkreślił.

Bardzo wiele państw prowadzi właśnie taką politykę, że w taką wojnę pośrednią inwestuje, dzięki czemu nie musi wykrwawiać swoich sił. Po prostu pomaga komuś, kto aktualnie toczy taką wojnę i dzięki temu cudzymi rękami załatwia ten problem – zaznaczył.

Do tej pory to najczęściej naszymi rękami załatwiano problemy i ja się cieszę, że tym razem to my możemy sobie na coś takiego pozwolić – powiedział.

„Jak najbardziej dobrze zainwestowane”

Jak najbardziej należy to robić i to nie jest zmarnowane, to jest jak najbardziej dobrze zainwestowane. Zamiast zardzewieć w naszych koszarach, to ten sprzęt jest używany aktywnie w naszym interesie i ku naszemu większemu bezpieczeństwu, bo im więcej Rosja poniesie strat na tej wojnie, tym mniej będzie skłonna w najbliższych latach nas zaatakować – stwierdził Konfederata.

Sośnierz zauważył, że gdyby Rosja w całości zdołała zająć Ukrainę, to „nasza pozycja strategiczna, geopolityczna, znacząco by się pogorszyła”. – Mielibyśmy wroga na bardzo długim odcinku naszych granic – podkreślił polityk Wolnościowców.

Szokujące wyznanie Dudy w Davos. Polska oddała Ukrainie czołgi z jednostek. „Wysłaliśmy ich bardzo dużo” [VIDEO]

REKLAMA