Zmiana wieku emerytalnego. Co sądzą o tym Polacy? [SONDAŻ]

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

41,4 proc. ankietowanych w sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” opowiedziało się za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego. 26,8 proc. było zdania, że korzystniejsze jest dla nich podniesienie wieku emerytalnego, co wiąże się z otrzymaniem wyższej emerytury.

W niedzielę na portalu Rp.pl ukazał się sondaż SW Research, w którym zapytano o wybranie korzystniejszego – zdaniem ankietowanych – rozwiązania dotyczącego emerytur.

REKLAMA

Za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego, co będzie oznaczać wypłatę niższej emerytury, opowiedziało się 41,4 proc. ankietowanych.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Z kolei 26,8 proc. było zdania, że korzystniejsze jest dla nich podniesienie wieku emerytalnego, co wiąże się z otrzymaniem wyższej emerytury.

31,8 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii

Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny. Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto – skomentował wyniki badania dla „Rz” Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Badanie przeprowadziła agencję SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 31 stycznia do 1 lutego 2023 r. Analizą objęto 800 internautów powyżej 18. roku życia.

REKLAMA