Powstanie nowa wspólna waluta? Prezydent ogłosił rozpoczęcie prac

Alberto Fernandez oraz Lula da Silva.
Alberto Fernandez oraz Lula da Silva. / foto: Wikimedia, Palácio do Planalto, CC BY 2.0
REKLAMA

Nowy prezydent Brazylii, JE Ignacy Lula da Silva, z żoną Rosangelą podczas pierwszej podróży zagranicznej do Argentyny ogłosił wraz z prezydentem tego kraju, JE Albertem Fernandezem, rozpoczęcie prac nad powołaniem wspólnej waluty.

Wg „Financial Times”, jej nazwa miałaby brzmieć „sur”, czyli południe. Inicjatywa ma być otwarta dla wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, których przywódcy w ramach zrzeszającej 33 państwa organizacji CELAC zjawią się w Buenos Aires.

REKLAMA

Gdyby wszyscy oni zdecydowali się na przystąpienie do takiej inicjatywy, powstałaby druga po euro unia walutowa świata zrzeszająca kraje mające razem 5% globalnego PKB – dużo więcej niż związek dawnych francuskich kolonii w Afryce używających franka CFA.

Na zastąpieniu peso przez sur zależy przede wszystkim Argentynie, gdyż inflacja sięga tam 95%, a państwo jest na skraju bankructwa, bo od 2020 roku jest odcięte od międzynarodowych rynków finansowych.

Kurs waluty narodowej załamuje się tak szybko, że na głównych ulicach Buenos Aires nielegalni pośrednicy oferują wymianę na czarnym rynku dolarów czy euro tym, którzy chcą uratować wartość właśnie zarobionych pieniędzy.

Prezydent Brazylii chce przełamać izolację, w jaką wepchnął Brazylię p. Bolsonaro, i przywrócić należne jej miejsce wielkiej, światowej potęgi oraz uzyskać większą niezależność od Stanów Zjednoczonych i dolara.


Tekst ukazał się w segmencie Postęp w Świecie w numerze 05-06 (2023) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


 

REKLAMA