Resort Niedzielskiego łaskawie rezygnuje z obowiązkowych testów na koronawirusa. Chodzi o TĘ grupę

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: PAP
REKLAMA

Likwidację wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Nie odnotowano bowiem udokumentowanego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 przez krew, komórki czy tkanki.

Mniemana pandemia COVID-19 zaostrzyła niedobór narządów do przeszczepów. Więcej z nich było odrzucanych ze względu na niejasne ryzyko w przypadku dawców zakażonych COVID-19. Narządy pobrane od osób zakażonych COVID-19 mogłyby złagodzić istniejący niedobór.

REKLAMA

Projekt nowelizacji rozporządzenia „ministra pandemii” w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać system zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek, przewiduje likwidację wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek.

Obowiązek wykonywania przez banki tkanek i komórek badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wprowadzono w 2020 roku – w związku z wprowadzonym stanem epidemii spowodowanej koronawirusem.

Sposób kwalifikacji dawcy nie był wtedy jednoznacznie zweryfikowany i opisany – uzasadniono. Zgodnie z aktualnym staniem wiedzy medycznej nie odnotowano natomiast udokumentowanego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 przez krew, komórki czy tkanki.

Do projektowanych zmian pozytywnie odniósł się Konsultant Krajowy w dziedzinie okulistyki oraz Krajowa Rada Transplantacyjna.

Badania pokazują, że pobieranie narządów od umierających pacjentów, u których wynik testu na COVID-19 był pozytywny, jest bezpieczne i nie powoduje zakażenia biorców wirusem SARS-CoV-2.

REKLAMA