Minister obrony: Nie będziemy szkolić ukraińskich żołnierzy

Klaudia Tanner.
Klaudia Tanner. / Foto: Wikimedia, Bundesministerium für Finanzen, CC BY 2.0
REKLAMA

Neutralna Austria nie chce szkolić ukraińskich żołnierzy z obsługiwania czołgu Leopard 2 – powiedziała w poniedziałek minister obrony tego kraju Klaudia Tanner, cytowana przez austriacki dziennik „Kurier”.

Każde państwo podejmuje suwerenne decyzje dotyczące wsparcia Ukrainy w granicach swojego prawa – powiedziała Tanner.

REKLAMA

„Kurier” podał, że Austria ma jeden batalion czołgów składający się z 48 czołgów Leopard 2 i pomimo neutralności kraju, szkolą się na nich zagraniczni żołnierze, w szczególności z państw członkowskich NATO – Węgier i Czech.

Portal Kyiv Independent przypomniał, że 30 stycznia Tanner i jej węgierski odpowiednik Kristof Szalay-Bobrovniczky poinformowali, że ich kraje uzgodniły, że nie będą wysyłać pomocy wojskowej na Ukrainę.

Jednocześnie Kyiv Independent poinformował, powołując się na informacje podane przez rzeczniczkę niemieckiego ministerstwa obrony, że niemieckie siły zbrojne już rozpoczęły szkolenie Ukraińców w zakresie obsługi czołgów Leopard 2, których dostarczenie Kijowowi (w liczbie 14) kanclerz Olaf Scholz ogłosił 25 stycznia.

Polska obiecała dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2A4. Kanada również dostarczy cztery Leopardy 2. Inne kraje europejskie, w tym Holandia, Dania i Norwegia, choć zapowiedziały, że są skłonne wysłać czołgi na Ukrainę, to nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie – przypomniał Kyiv Independent.

REKLAMA