Patologia finansów publicznych ukrócona? „Rząd będzie musiał pokazać bardzo niewygodną prawdę dla społeczeństwa”

Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
Mateusz Morawiecki. Foto: PAP
REKLAMA

Polska będzie musiała wprowadzić zupełnie nową instytucję – Radę Fiskalną. Oznacza to, że rządzący nie będą mogli tak łatwo obchodzić reguł finansowych, a Polacy poznają bardzo niewygodną prawdę o zadłużeniu.

Według informacji money.pl, Komisja Europejska szykuje projekty dyrektyw i rozporządzeń reformujących ramy fiskalne państw członkowskich.

REKLAMA

W największym skrócie: ma to wywierać presję na większą dyscyplinę fiskalną, czyli wzmocnić kontrolę i przejrzystość nad finansami publicznymi.

W rozmowie z money.pl dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych, wskazuje, że choć szczegóły nie są jeszcze znane, to wiele wskazuje na to, że rząd będzie musiał ujawniać niewygodne fakty. Oczywiście nie sam z siebie, a na unijne polecenie, ale akurat nasz rząd unijne polecenia spełnia, by otrzymać kasę w ramach KPO.

PiS przez lata w kilku krokach rozwadniał krajową regułę wydatkową, by móc zwiększyć przestrzeń do przepuszczania publicznych pieniędzy. Tak było chociażby z finansowaniem „walki” z covidem, gdy de facto utworzono budżet poza oficjalnym budżetem.

Jeśli nowych założeń nie uda się obejść, to takie bezkarne wydawanie nie będzie już możliwe.

Można powiedzieć, że nowe reguły mogą być młotem na patologie w obszarze finansów publicznych. A tych w Polsce nie brakuje – komentuje dr Dudek.

Obecny rząd w projekcie budżetu na 2024 r., czyli budżetu projektowanego według nowych wytycznych, będzie musiał pokazać bardzo niewygodną prawdę dla społeczeństwa. Będzie musiał pokazać projekt trudnego budżetu w trakcie kampanii wyborczej. Przy obecnych uwarunkowaniach nie będzie tam miejsca na kontynuację wielu programów. Dotychczas wszystkie problemy i wyzwania były przesuwane na „po wyborach”. Teraz ta góra śmieci będzie musiała być ujawniona w planach na kolejne lata – dodaje.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak ocenia, że „Bruksela chce zinstytucjonalizować i rozszerzyć to co w 2020 dali jej Kaczyński i Morawiecki”. Autonomia budżetowa i polityczna państw ma być zlikwidowana.

„Przy okazji ciekawostka: to co postuluje UE, czyli powołanie Rady Polityki Fiskalnej, w swoim programie od ośmiu lat ma Ruch Narodowy. Być może jako jedyna partia w Polsce” – komentuje Bosak.

REKLAMA