Policja aresztowała kilkadziesiąt osób. Zostały oskarżone o sianie paniki

Turecka policja.
Turecka policja. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
REKLAMA

Turecka policja aresztowała 78 osób oskarżonych o sianie paniki poprzez „udostępnianie prowokacyjnych wpisów” w mediach społecznościowych dotyczących zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi – poinformowały w środę władze.

Agencja Reutera przekazała za policją, że zidentyfikowano 613 osób oskarżonych o pisanie „prowokacyjnych postów” i wszczęto postępowanie przeciwko 293 z nich. Prokurator generalny nakazał aresztowanie 78 osób, w tym 20 trafiło do aresztu tymczasowego.

REKLAMA

Władze dodały, że 46 stron internetowych zostało zamkniętych za prowadzenie oszustw związanych z wyłudzaniem informacji. Wedle policji próbowano w ten sposób ukraść darowizny przekazywane dla ofiar trzęsień ziemi. Ponadto, 15 kont w mediach społecznościowych, podszywających się pod instytucje rządowe, zostało zablokowanych.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

W październiku 2022 r. turecki parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą dziennikarze i użytkownicy mediów społecznościowych mogą zostać skazani na karę więzienia do trzech lat za „sianie dezinformacji”.

W trzęsieniach ziemi, jakie nawiedziły w zeszłym tygodniu Turcję i Syrię, zginęło łącznie ponad 41 tysięcy osób, a miliony mieszkańców tych krajów potrzebują pomocy humanitarnej. W samej Turcji liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu wynosi, wedle najnowszych danych, 35 418, a w Syrii 5814.

REKLAMA