ALARM IMGW: huragan nad Polską, wiatr nawet do 125 km/h, trąby powietrzne, a także burze

Zagrożenie silnym i bardzo silnym wiatrem będzie występowało w weekend praktycznie w całej Polsce. Foto: IMGW
Zagrożenie silnym i bardzo silnym wiatrem będzie występowało w weekend praktycznie w całej Polsce. Foto: IMGW
REKLAMA

Huragan nad Polską, wiatr nawet do 125 km/h, trąby powietrzne, a także burze. Pogoda w weekend będzie naprawdę niebezpieczna – przestrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

„W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe – nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h” – mówi rzecznik IMGW.

REKLAMA

Zapowiada, że będą wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. „Sytuacja jest groźna” – podkreśla.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

IMGW prognozuje, że wszystko zacznie się już w piętek po południu. „Pierwsze porywy ok. 70 km/h, natomiast później z piątku na sobotę wiatr będzie się wzmagać. W sobotę będzie wiało, dopiero w niedzielę powoli osłabnie” – przewiduje.

Wyjaśnia, że „niebezpieczny jest już wiatr powyżej 70 km/h, powyżej 90 km/h potrafi uszkodzić budynki, połamać drzewa i gałęzie, ale przy prędkości 115 lub wyżej to już wyrywa drzewa z korzeniami, a nawet powoduje bardzo poważne uszkodzenia budynków”. Najbardziej niebezpiecznie będzie na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim.

„Dodatkowo mogą wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, poniżej 10 proc., to jednak wskaźniki się uaktywniły” – mówi.

Na Bałtyku sztorm – 12 st. w skali Beauforta. W związku z tym, że na początku wiatr huraganowy będzie z kierunku północnego, północno-zachodniego, fale będą się mocno rozbijały o wybrzeże, jednocześnie wpychając wodę w głąb lądu.

Rzecznik IMGW przestrzega przed poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym, w dostawach energii. Z pewnością będą duże problemy na lotniskach, szczególnie w północnej części kraju.

Wraz z przechodzeniem frontów atmosferycznych w górach sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm.

REKLAMA