Najnowszy SONDAŻ: PiS bez większości i kilkudziesięciu posłów Konfederacji

Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne.
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
REKLAMA

Z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w ostatnią niedzielę, to wówczas na Wiejskiej zasiadaliby przedstawiciele sześciu ugrupowań. 

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w minioną niedzielę, wygrałoby je PiS/Zjednoczona Prawica. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos 33,6 proc. badanych; to mniej o 1 pkt proc. niż w sondażu sprzed dwóch tygodni.

REKLAMA

Na drugim miejscu, z poparciem 27,2 proc. ankietowanych, znalazła się Koalicja Obywatelska. To także oznacza spadek w porównaniu z poprzednim badaniem – o 0,8 pkt proc.

Podium zamyka Lewica, na którą zagłosowałoby 8,7 proc. badanych. To mniej o 0,4 punktu proc. w stosunku do poprzedniego sondażu.

Z sondażu wynika, że 7,5 proc. respondentów zagłosowałoby na Polskę 2050 Szymona Hołowni (spadek o 0,6 pkt proc.). Natomiast 7 proc. ankietowanych chce oddać swój głos na PSL-Koalicję Polską (wzrost o 1,9 pkt proc.).

W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Konfederacji, na którą głos oddałoby 6,9 proc. badanych (wzrost o 1,7 pkt proc.).

Najmniej głosów przypadłoby Koalicji Agrounii z Porozumieniem. Swój głos oddałoby na nią 0,4 proc. Polaków (spadek o 1,5 pkt proc.).

8,7 proc. respondentów nie wie jeszcze, kogo poparłoby w wyborach do Sejmu.

Jak pisze wp.pl, z przełożenia sondażu na mandaty poselskie wynika, że ponad 33 proc. poparcia nie wystarczyłoby formacji Jarosława Kaczyńskiego na stworzenie własnego rządu. Wyliczeń podjął się dla Wirtualnej Polski prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PiS zdobyłoby 195 mandatów (wcześniej 203), KO 154 (wcześniej 160), Lewica35 (wcześniej 38), Polska 2050 27 (wcześniej 32), Konfederacja24 (wcześniej 13), PSL-KP24 (wcześniej 13), mniejszość niemiecka1 (wcześniej 1).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 17-19 lutego 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

REKLAMA