Papież Franciszek zacieśnia kontrolę nad tradycjonalistami

Papież Franciszek Źródło: Riccardo De Luca / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
Papież Franciszek Źródło: Riccardo De Luca / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM Dostawca: PAP/Abaca
REKLAMA

Franciszek wprowadził od 21 lutego kolejne ograniczenia w sprawie Mszy trydenckiej. Reskrypt z 21 lutego wymaga, aby każde wykorzystanie kościoła parafialnego do odprawiania Mszy św. trydenckiej było zatwierdzone w Rzymie. I tylko Watykan, a nie miejscowy biskup, może obecnie zezwolić księdzu na celebrację według tradycyjnego rytu.

Watykan rezerwuje sobie możliwość udzielania dyspens od zakazu celebracji w kościołach parafialnych, co umniejsza władzę biskupów, którzy np. wspierali tradycyjne nabożeństwa i takich pozwoleń udzielali bez problemów.

REKLAMA

Ojciec Święty, podczas audiencji udzielonej 20 lutego prefektowi Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałowi Arthurowi Roche potwierdził restrykcje zawarte w jego motu proprio Traditionis custodes z 16 lipca 2021 r. dotyczącego sprawowania Mszy św. według mszału św. Jana XXIII z 1962 roku.

Zgodnie z art. 7 Motu proprio Traditionis custodes, Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wykonuje w wyżej wymienionych przypadkach władzę Stolicy Apostolskiej, nadzorując przestrzeganie przepisów.Gdyby biskup diecezjalny udzielił dyspensy w dwóch wyżej wymienionych przypadkach, jest zobowiązany poinformować o tym Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która oceni poszczególne przypadki.

Decyzja oznacza kolejne ograniczenia możliwości sprawowania Mszy świętej w rycie przedsoborowym. Oba punkty są bardzo istotne, bo dotąd wielu biskupów udzielało dyspens od zakazu sprawowania Najświętszej Ofiary według Mszału z 1962 roku w kościele parafialnym. Teraz może to być znacznie utrudnione.

Krążą też pogłoski o przygotowaniach do publikacji kolejnego dokumentu wymierzonego w Mszę tzw. trydencką. Pogłoski mówią o dalszych poważnych restrykcjach. Ogłoszone teraz decyzje papieża mogą być przygotowaniem do tego kroku, albo też stanowić jego realizację.

Franciszek sprzeciwił się wprost wcześniejszym decyzjom Benedykta XVI, likwidując de facto jeden z najważniejszych elementów jego pontyfikatu. Wskutek radykalnych decyzji obecnego papieża tysiące katolików na całym świecie straciły możliwość uczestnictwa w liturgii tak, jak uczestniczył w niej Kościół przez całe wieki.

„Reskrypt” podpisany przez papieża Franciszka 21 lutego 2023 r., wymaga obecnie od każdego kapłana wyświęconego po 16 czerwca 2021 r. ubiegania się o zezwolenie Stolicy Apostolskiej na odprawianie Mszy św. łacińskiej. To swoiste „uzupełnienie” motu proprio Traditionis Custodes z 16 czerwca 2021 r.

Źródło:

REKLAMA