Mieszkańcy rumuńskich miast przygotowują się na „nadzwyczajne sytuacje”

Flaga Rumunii.
Flaga Rumunii - zdj. ilustracyjne. (Fot. PAP/EPA)
REKLAMA

W sobotę na terenie rumuńskich miast rozpoczęły się ćwiczenia z zakresu działań w sytuacjach kryzysowych. Obejmują one m.in. szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy i testowanie sprzętu ostrzegawczego.

Ćwiczenia są prowadzone przez służby obrony cywilnej w celu przygotowania ludności do sytuacji nadzwyczajnych – powiedział w sobotę szef rumuńskiego Urzędu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSU) Raed Arafat.

REKLAMA

Sprecyzował, że kluczowym elementem ćwiczeń jest regularne testowanie alarmów dźwiękowych. Podczas tych akcji, organizowanych w ponad 5 tys. miejscowości, zabrzmią syreny, a ludność będzie zobowiązana do określonych działań, np. szybkiego opuszczenia budynków.

“Regularne testowanie syren alarmowych rozpocznie się w całym kraju 1 marca” – poinformował Arafat, precyzując, że władze Rumunii chcą przeprowadzać podobne akcje co najmniej raz w miesiącu, z reguły “w pierwszą środę”.

W sobotę rano w całej Rumunii rozpoczęły się też spotkania i akcje informacyjne służące wzbogaceniu wiedzy obywateli o zasadach działań w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Według bukareszteńskich mediów głównym celem rumuńskich władz jest przygotowanie obywateli na wypadek silnego trzęsienia ziemi. Odnotowują one, że w lutym doszło do znaczącego podniesienia aktywności sejsmicznej w południowej i zachodniej części kraju.

W pierwszej połowie lutego w okręgu Gorj na południowym zachodzie Rumunii wystąpiły dwa silne trzęsienia ziemi, o magnitudzie 5,2 i 5,7 stopni w skali Richtera.

REKLAMA