„Niedopuszczalna ingerencja w sprawy wewnętrzne.” Peru odwołuje swojego ambasadora w Meksyku

Pedro Castillo
Pedro Castillo. / Foto: Wikimedia, Presidencia de la República del Perú, CC BY 3.0
REKLAMA

Wstrząsane protestami Peru przeciw usunięciu lewackiego prezydenta, który usiłował dokonać zamachu stanu i rozwiązać parlament, jest dodatkowo naciskane zagranicznymi interwencjami. Tymczasowa prezydent Peru Dina Boluarte ogłosiła w piątek 25 lutego, że odwołuje na stale swojego ambasadora w Meksyku.

Ten krok uzasadniała poparciem meksykańskiego prezydenta dla obalonego w Peru Pedro Castillo. Dina Boluarte zastąpiła Castillo po jego aresztowaniu 7 grudnia. Teraz potępiła „niedopuszczalną” ingerencję prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora w peruwiańskie „sprawy wewnętrzne”.

REKLAMA

Stosunki dyplomatyczne między dwoma krajami zostały teraz zdegradowane do poziomu „charge d’affaires”. Peru wcześniej wydaliło już meksykańskiego ambasadora z Limy, co stało się pod koniec grudnia, po tym jak ten kraj udzielił azylu politycznego żonie Castillo i jego dwóm synom.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Meksykański prezydent, podobnie jak Pedro Castillo, jest politykiem lewicy. Zapowiedział, że nadal będzie „wspierał niesłusznie obalonego prezydenta”. Castillo jest oskarżany o próbę zamachu stanu poprzez chęć rozwiązania parlamentu, który chciał odsunąć go od władzy.

Po jego zdymisjonowaniu, władzę objęła wiceprezydent, a przez kraj przetoczyły się dwumiesięczne protesty, głównie „rdzennej ludności”. W zamieszkach zginęło 48 cywilów i jeden policjant.

Źródło: AFP

REKLAMA