Nowa Nadzieja o rewolucji Trzaskowskiego: Dokonuje największych zniszczeń warszawskiej infrastruktury komunikacyjnej po 1944 roku

Rafał Trzaskowski Źródło: PAP
Rafał Trzaskowski Źródło: PAP
REKLAMA

Pod budynkiem warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich struktury partii Nowa Nadzieja zabrały głos w sprawie m.in. organizacji ruchu samochodowego w Warszawie. Działacze złożyli w siedzibie Z DM petycję podpisaną przez kilkuset mieszkańców miasta.

Na obywatelski charakter inicjatywy zwrócił uwagę Kamil Gabriel Janic: – Podpisy jakie dzisiaj składamy to wyraz woli obywatelskiej partycypacji warszawiaków w sprawach ich dotyczących. Władze Warszawy traktują ruch samochodowy jako ten „gorszego sortu”, podczas kiedy dla niektórych to najbardziej opłacalne i komfortowe rozwiązanie. Ograniczony ruch samochodowy w tym jakże ważnym miejscu jest całkowicie pozbawiony sensu i nie sprzyja idei odkorkowania miasta.

REKLAMA

Jakub Szostek dostrzegł hipokryzję władz miasta. Jak stwierdził, władze Warszawy przyjęły kurs na zwiększanie tzw. stref zielonych w przestrzeni miasta, kosztem płynności ruchu drogowego w mieście.

Tymczasem zauważył, że plac Pięciu Rogów został pokryty betonem. Szostek mówił, że trzeba jak najszybciej przywrócić ruch samochodowy na pl. Pięciu Rogów z uwagi na jego sąsiadowanie z kluczowymi skrzyżowaniami w Warszawie.

Jacek Bartyzel, prezes okręgu Warszawa partii Nowa Nadzieja, podkreślił, że likwidacja
przejazdu przez pl. Pięciu Rogów doprowadziła do gigantycznych korków na okolicznych ulicach, w tym na głównych arteriach: Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej i w alejach Jerozolimskich.

Na dodatek, zdaniem Bartyzela, władze Warszawy kontynuują politykę złośliwego utrudniania poruszania się po mieście samochodem. W planach ratusza są tak radykalne pomysły, jak likwidacja tunelu pod Marszałkowską i zastąpienie tego tunelu sadzawką.

Planowane jest także zwężenie jedynej niezakorkowanej ulicy w Śródmieściu, tj. ul. Kruczej na jej południowym odcinku. Takie zmiany doprowadziłyby do jeszcze większego zakorkowania miasta.

Bartyzel uważa, że „Rafał Trzaskowski dokonuje największych zniszczeń warszawskiej infrastruktury komunikacyjnej po 1944 roku”. Nowa Nadzieja domaga się zaprzestania polityki dyskryminacji zmotoryzowanych.

REKLAMA