To Chiny przekażą Rosji? Ustalenia amerykańskiego wywiadu

Władimir Putin i Xi Jinping. Foto: PAP/EPA
Władimir Putin i Xi Jinping. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Chiny mogą przekazać Rosji artylerię i amunicję – wynika z ustaleń amerykańskiego wywiadu, które przytaczają tamtejsze media.

Raport amerykańskiego wywiadu częściowo ujawniła stacja NBC News. Jeśli pozyskane informacje są prawdziwe, to zanosi się na to, że Chiny mogą wesprzeć Rosję w wojnie z Ukrainą i ich sojusznikami.

REKLAMA

O takim ruchu ze strony Chin mówiono od początku rosyjskiej inwazji, choć nic takiego nie nastąpiło. Jednakże – wg ustaleń NBC News – w ostatnim czasie ten scenariusz ma być coraz bardziej prawdopodobny. Chiny skłaniają się jednak do wsparcia Rosji. Głównie amunicją i artylerią.

Chinom ma zależeć bowiem na tym, aby Rosja nie została pokonana w tej wojnie. Na razie jedyne wsparcie, jakiego udzielają Putinowi, to zakup większej ilości ropy czy ogólnie – pomoc w obejściu zachodnich sankcji. Teraz być może dojdzie do tego wsparcie wojskowe.

Amerykanie kolejny raz oficjalnie i publicznie „ostrzegli” Chiny przed militarnym wsparciem Rosji.

Chiny nie ruszyły jeszcze w kierunku dostarczenia śmiercionośnej pomocy, która pomogłaby Rosji w inwazji na Ukrainę, a Stany Zjednoczone dały do zrozumienia za zamkniętymi drzwiami, że takie posunięcie miałoby poważne konsekwencje – oświadczył doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w wywiadzie dla CNN.

Pekin będzie musiał sam podjąć decyzję, jak postąpić, czy udzielić pomocy wojskowej. Ale jeśli pójdzie tą drogą, będzie to wiązało się z realnymi kosztami dla Chin – dodał Sullivan.

REKLAMA