Plany wprowadzenia kary śmierci w Izraelu. Oburzyli się… Niemcy

Annalena Baerbock na tle z napisem
Annalena Baerbock na tle z napisem "polityczna środa popielcowa"/Fot. Bündnis 90/Die Grünen Nordrhein-Westfalen, CC BY-SA 2.0, Flickr
REKLAMA

Izraelski rząd planuje przywrócić karę śmierci, zwłaszcza dla terrorystów. Byłoby to „wielkim błędem” – ostrzegł Jerozolimę szef niemieckiej dyplomacji. „Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni tym planem wprowadzenia kary śmierci” – mówiła Annalena Baerbock w Berlinie podczas wspólnej konferencji ze swoim izraelskim odpowiednikiem Eli Cohenem.

Propozycja ta budzi kontrowersje. W Izraelu karę śmierci wymiar sprawiedliwości zaordynował tylko raz i dotyczyło to niemieckiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna w 1962 r. Minister Annalena Baerbock odwoływała się do „dobrej opinii Izraela w Niemczech.

REKLAMA

Mówiła: „w Niemczech uczymy się w szkole, że Izrael , choć jak żaden inny kraj jest zagrożony terrorem, tylko raz w swojej historii zastosował karę śmierci wobec Adolfa Eichmanna”. „To był zawsze przekonujący argument dla tych z nas, którzy bronili Izraela na arenie międzynarodowej przed niesprawiedliwą krytyką” – dodała minister spraw zagranicznych.

Stwierdziła także, że mówi to „jako przyjaciółka” i że „​​zerwanie z tą historią byłoby dużym błędem”. Wskazała, że „państwa na całym świecie wyrzekają się tej okrutnej praktyki, w szczególności dlatego, że udowodniono, że nie działa ona odstraszająco”– przekonywała odwołując się jednak do dość fałszywego argumentu lewicy.

„Jesteśmy zdecydowanie przeciwni karze śmierci i mówimy o niej na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a także w Iranie i Arabii Saudyjskiej” – podkreślała minister. Można się domyślać, że chodzi tu o precedens, a rządy, które chciałyby iść w ślady Izraela, mogłyby się na ten kraj powoływać.

Co ciekawe, niemiecka minister wyraziła też zastrzeżenia do projektu… reformy sądownictwa prowadzonej przez rząd Beniamina Netanjahu. „Wśród wartości, które nas łączą, jest ochrona zasad państwa prawa i niezawisłość wymiaru sprawiedliwości” – mówiła Baerbock.

Izraelska komisja dała w niedzielę zielone światło dla „propozycji ustawy otwierającej możliwość wymierzenia przez sądy kary śmierci dla terrorystów”, co przewidziano w umowie koalicyjnej podpisanej w grudniu przez Beniamina Netanjahu i jego partnerów z ortodoksyjnej prawicy.

Prawdopodobni tekst ma jednak niewielkie szanse na przyjęcie, ponieważ ugrupowania ultraortodoksów są skłonne z powodów religijnych zagłosować przeciwko.

Źródło: AFP

REKLAMA