Słowacy skazali rosyjskiego szpiega. Dostał wyrok „w zawiasach” [VIDEO]

Słowacki szpieg i jego prowadzący. Screen You Toube
REKLAMA

Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji, który przyznał się do winy, dostał w zamian karę w zawieszeniu. Obywatel Słowacji zawarł umowę z prokuraturą otrzymał 28 lutego karę więzienia w zawieszeniu. Sprawę ujawniono w marcu 2022 r.

Policja postawiła wówczas dwóm osobom zarzuty zbierania poufnych informacji na rzecz Rosji. Oskarżony, który we wtorek zawarł umowę z prokuraturą, to zdaniem portalu Aktuality.sk Bohusz Gabar, były współpracownik internetowych stron informacyjnych. Po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę portal został zamknięty za szerzenie nieprawdy.

REKLAMA

Drugi oskarżony to były prorektor akademii wojskowej w Liptowskim Mikulaszu, były pułkownik Pavel Buczka. Według policji i prokuratury przyznał się do winy w ubiegłym roku. Nie wiadomo jednak, czy on także porozumiał się z prokuraturą.

Szczegóły działalności Gabara nie zostały ujawnione. Według mediów groziło mu 10 lat więzienia za szpiegostwo. Ostatecznie wyszedł na wolność z karą trzech lat w zawieszeniu na trzy lata i karą grzywny w wysokości 15 tys. euro.

W marcu 2022 r. do słowackich mediów trafiło nagranie wideo pokazujące zwerbowanie Gabara przez rosyjskiego dyplomatę na Słowacji Siergieja Sołomasowa, który następnie został – według dziennikarzy – aresztowany i wydalony. Poza nim Bratysława wydaliła jeszcze dwóch innych dyplomatów. Później słowackie władze podjęły decyzję o zmniejszeniu liczby pracowników rosyjskiej ambasady o 35 osób.

Źródło: PAP

REKLAMA