Tak kończy się komunizm. Niedobory żywności. Przywódca nakazuje „fundamentalną transformację” rolnictwa

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Przywódca Korei Północnej Kim Jong Un wezwał do „fundamentalnej transformacji” w produkcji rolnej – podały we wtorek państwowe media, które cytuje Reuters. Krok ten podyktowany jest pogłębiającym się w kraju niedoborem żywności.

Kim powiedział w poniedziałek, że osiągnięcie celów produkcji zboża w tym roku jest najwyższym priorytetem i podkreślił znaczenie stabilnej produkcji rolnej podczas drugiego dnia siódmego rozszerzonego posiedzenia plenarnego 8 Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

REKLAMA

W komunikacie nie wymieniono, jakie to mają być środki, ale zaznaczono, że Kim powiedział, że zmiany muszą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat.

Na początku tego miesiąca władze południowokoreańskie oznajmiły, że sytuacja żywnościowa w Korei Północnej „wydawała się pogorszyć”. W komunikacie władz w Seulu stwierdzono, że to rzadkość, by Pjongjang ogłaszał specjalne spotkanie w sprawie strategii rolnej, które miało się odbyć pod koniec lutego.

Korea Północna jest objęta surowymi sankcjami międzynarodowymi w związku z jej programem broni jądrowej i rakiet balistycznych.

Amerykańska sieć ABC przytacza szacunki południowokoreańskich ekspertów, którzy szacują, że Korei Północnej brakuje około 1 mln ton zboża, czyli prawie 20 procent rocznego zapotrzebowania.

Większość analityków twierdzi, że dzisiejsza sytuacja żywnościowa Korei Północnej nie przypomina skrajności z lat 90-tych, kiedy to setki tysięcy ludzi zmarło w wyniku klęski głodu.

Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że brak bezpieczeństwa żywnościowego jest prawdopodobnie najgorszy od czasu objęcia władzy przez Kima w 2011 roku, po tym, jak restrykcje COVID-19 jeszcze bardziej wstrząsnęły gospodarką zniszczoną przez dziesięciolecia złego zarządzania i wyniszczających sankcji nałożonych przez USA w związku z programem nuklearnym Kima. Wojna Rosji z Ukrainą pogorszyła sytuację, napędzając globalne ceny żywności, energii i nawozów.

REKLAMA