Jeździli na sankach na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Policja prowadzi śledztwo [FOTO]

Nieznane osoby jeździły na sankach na terenie byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald.
Nieznane osoby jeździły na sankach na terenie byłego obozu koncentracyjnego Buchenwald. / foto: Twitter: @Buchenwald_Dora
REKLAMA

Na zbiorowej mogile w Miejscu Pamięci niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald pod Weimarem nieznane osoby zjeżdżały na sankach. Zgłoszono zakłócanie spokoju zmarłych – pisze portal stacji MDR. Policja prowadzi śledztwo i poszukuje świadków, którzy widzieli osoby z sankami na terenie Miejsca Pamięci.

„Sporty zimowe na terenie pomnika i cmentarza w Buchenwaldzie są niedozwolone. Naruszenia są zgłaszane jako zakłócanie spokoju zmarłych” – skomentowała na Twitterze Fundacja Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora.

REKLAMA

Pracownik zauważył ślady po sankach w poniedziałek po południu i poinformował kierownictwo Miejsca Pamięci – pisze portal. Według policji teren pod dzwonnicą wykorzystano do zjeżdżania na sankach w niedzielę lub poniedziałek.

Już w styczniu 2021 roku dochodziło w Buchenwaldzie do podobnych zdarzeń, po czym zwiększono środki bezpieczeństwa.

W 2022 roku miejsce pamięci Buchenwald koło Weimaru zostało kilkakrotnie zbezczeszczone – przypomina MDR. Nieznane osoby ścięły drzewa pamiątkowe poświęcone m.in. zabitym dzieciom. Miasto Weimar zaoferowało nagrodę w wysokości 10 tys. euro za informacje o sprawcach. Pod pomnikiem powtarzają się graffiti i prawicowe prowokacje.

W latach 1937–1945 w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Buchenwald zginęło ponad 56 tys. ludzi.

REKLAMA