Jedna taka noc może postarzeć mózg nawet o rok. Są wyniki badań

Insomnia Źródło: Pixabay
Insomnia Źródło: Pixabay
REKLAMA

Jedna bezsenna noc może postarzeć mózg średnio o rok do nawet dwóch lat – dowodzą naukowcy. Na szczęście proces jest odwracalny.

Naukowcy z Niemiec, Danii, Szwajcarii i Chin opublikowali na łamach Journal of Neuroscience wyniki swoich badań, które z użyciem rezonansu magnetycznego przeprowadzili na grupie 134 uczestników.

REKLAMA

Wiek mózgu każdego z badanych ustalono przy użyciu algorytmu uczenia maszynowego brainageR. Dane z rezonansu magnetycznego analizowano pod kątem tego, jak powinien wyglądać zdrowy mózg ludzki, biorąc pod uwagę objętość tkanek i ilość płynów.

Badacze obserwowali osoby, które nie przespały nocy. „Konsekwentnie obserwowaliśmy, że całkowite pozbawienie snu zwiększa wiek mózgu o 1-2 lata. Co ciekawe, po jednej nocy regenerującego snu, wiek mózgu nie różnił się od stanu wyjściowego” – czytamy.

Warto tu jednak zaznaczyć, że zmiany nie pojawiają się w przypadku zbyt długiego lub zbyt krótkiego snu – mowa jedynie o całkowicie bezsennej nocy.

Ile powinien spać zdrowy dorosły człowiek? Badania naukowców z Cambridge z 2022 roku dowodzą, że optymalna wartość snu dla dorosłego człowieka to siedem godzin na dobę.

REKLAMA