
Holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych wpłaciło pół miliona euro fundacji zamieszanej w aferę korupcyjną w Parlamencie Europejskim – informuje w piątek niderlandzki dziennik „NRC”. Gazeta dodaje, że chodzi o fundację No Peace Without Justice, której siedziba w Rzymie została niedawno przeszukana przez włoską policję. Informacje te potwierdziło ministerstwo.
W grudniu 2022 roku europejską opinią publiczną wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom.
Do aresztu trafili była wiceprzewodnicząca PE, grecka europoseł Eva Kaili oraz belgijski eurodeputowany Marc Tarabella. W piątek belgijski sąd zdecydował o przedłużeniu ich tymczasowego aresztowania – Tarabelli o miesiąc i Kaili o dwa miesiące.
Kluczowym świadkiem, który zdecydował się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości jest były włoski eurodeputowany Pier Paolo Panzeri. Jak przypomina holenderski dziennik w 2019 r. założył on organizację Fight Impunity, której brukselska siedziba znajduje się pod tym samym adresem co No Peace Without Justice. Obie organizacje łączy nie tylko wspólny adres, ale również to, że są one zamieszane w aferę korupcyjną. Podmioty te miały być wykorzystywane do prania pieniędzy, nielegalnie pozyskiwanych środków finansowych z krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.
Z informacji „NRC” wynika, że druga organizacja otrzymała z budżetu holenderskiego MSZ pół miliona euro wsparcia na projekt mający być realizowany w Afganistanie. „Obecnie wsparcie ustało, ponieważ organizacja pojawia się w kontekście brukselskiej afery łapówkarskiej” – czytamy w gazecie.
MSZ Holandii potwierdziło w piątek, że współfinansowało jedną z dwóch organizacji pozarządowych, wobec których toczy się śledztwo w związku ze skandalem korupcyjnym w Parlamencie Europejskim.
Niccolo Figa-Talamanca, dyrektor No Peace Without Justice, został niedawno zwolniony po trzech miesiącach aresztu. W zeszłym tygodniu policja dokonała nalotu na siedzibę tej organizacji pozarządowej w Rzymie.
Holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu przesłanym tamtejszemu dziennikowi „NRC” podkreśla, że nie ma obecnie zastrzeżeń do dotacji dla podejrzanej organizacji.
Z ustaleń holenderskiego dziennika wynika, że pieniądze miały zostać przeznaczone na projekt „wspierania prawników zajmujących się prawami człowieka i przywódców społeczeństwa obywatelskiego w Afganistanie”.

![Kaczyński ma problem. Tak chcą głosować Polacy. Konfederacje tuż za plecami PiS [SONDAŻ]](https://nczas.com/wp-content/uploads/2026/02/mentzen-kaczynski-braun-kolaz-yt-ok-ok-100x70.jpg)






