Sprowadzamy coraz mniej używanych aut. A te, które ściągamy, są coraz starsze

Stare samochody. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Stare samochody. Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

W lutym zarejestrowano w Polsce ponad 57,6 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów o dmc do 3,5 t, tj. spadek o 10,3 proc. rdr – podał Instytut Samar. Instytut dodał, że rośnie średni wiek sprowadzanych samochodów, w lutym było to ponad 13 lat.

Jak podał w piątek Samar w lutym br. zarejestrowano w Polsce 57 tys. 618 sprowadzone z zagranicy używane auta osobowe i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, co oznacza spadek na przestrzeni roku o 10.3 proc. Zdecydowaną większość sprowadzonych pojazdów (dokładnie 50 tys. 075 sztuk), stanowiły samochody osobowe.

REKLAMA

Według autorów raportu, luty 2023 był 15-tym z rzędu miesiącem malejącego importu zarówno w przypadku samochodów osobowych jak i dostawczych.

„Sprowadzane są coraz starsze pojazdy. Średni wiek aut osobowych przekroczył w lutym 13 lat (13,01), a w przypadku silników benzynowych był jeszcze wyższy, po raz kolejny zbliża się do poziomu 14 lat (13,85 roku)” – wyjaśniono w raporcie.

Dodano, że wśród importowanych samochodów osobowych pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, a w kategorii aut dostawczych – Renault. Najpopularniejszym źródłem importu aut do Polski pozostają nadal Niemcy, druga jest Francja, dalej Belgia i Holandia. Na piątym miejscu pozostają Stany Zjednoczone.

REKLAMA