Stolica Rosji zostanie przeniesiona na Syberię?

Syberia (ciemna czerwień - Syberia geograficzna, jasna czerwień - Syberia historyczna) Źródło: Wikipedia
Syberia (ciemna czerwień - Syberia geograficzna, jasna czerwień - Syberia historyczna) Źródło: Wikipedia
REKLAMA

Rosyjski oligarcha Oleg Deripaska twierdzi, że stolicę Federacji Rosyjskiej należy przenieść na Syberię. Co więcej – uważa on, że prędzej czy później będzie musiało to nastąpić.

Swoją wizję Deripaska przedstawił na Krasnojarskim Forum Ekonomicznym. Głównym powodem, dla którego stolicę Rosji należałoby przenieść z Moskwy na Syberię, są rosyjskie interesy w Azji. Innym powodem jest to, że to właśnie region Syberii jest położony w centralnej części federacji.

REKLAMA

– Nie mówię, że jutro trzeba przenieść stolicę na Syberię, ale prędzej czy później trzeba będzie to zrobić – powiedział Deripaska, a dopytywany przez dziennikarz z pewnością w głosie odpowiedział: – Tak, stolica będzie tutaj.

Idea przeniesienia rosyjskiej stolicy z Europy do Azji nie jest nowa. Wiele osób wskazuje, że utrzymywanie stolicy państwa w Moskwie to jedynie kwestia sentymentalna.

Podobną tezę Deripaska wygłaszał w tym samym miejscu już rok temu.

– Zawsze mówię: wydaje się to utopią, ale po co nam stolica w Moskwie, skoro wszystkie nasze interesy mamy w Azji? Wszystko będzie wyglądać inaczej, jeśli (stolica Rosji – red.) będzie się znajdować w Nowosybirsku, Krasnojarsku –
mówił wówczas.

REKLAMA