Grupa przestępcza okradała uchodźców z Ukrainy. Została rozbita

Gwardia cywilna
Gwardia cywilna. Zdjęcie ilustracyjne / Foto: Guardia Civil, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Hiszpańska Guardia Civil rozbiła grupę przestępczą, która okradała uchodźców z Ukrainy w okolicach Alicante w regionie Walencja oraz w Murcji – poinformowano w komunikacie. Zatrzymano 10 osób, przejęto gotówkę i należące do uchodźców wartościowe przedmioty o łącznej wartości ponad 1,2 mln euro.

Gang wyspecjalizował się w szukaniu tego typu ofiar, ponieważ osoby uciekające przed wojną zwykle zabierają ze sobą wszystkie oszczędności, biżuterię i inne cenne przedmioty. Przestępcom udzielało pomocy małżeństwo rosyjskie i ich syn, którzy użyczali samochodów do śledzenia ofiar i dokonywania rabunków. Pozostali zatrzymani są Ukraińcami.

REKLAMA

W samochodach obserwowanych uchodźców instalowano systemy lokalizacji umożliwiające stałe kontrolowanie ruchu pojazdów, dzięki czemu przestępcy poznawali miejsce zamieszkania ofiar. Drzwi wejściowe otwierano wytrychami, nie pozostawiano prawie żadnych śladów.

Operacja policyjna pod kryptonimem Goverla – Sur rozpoczęła się w połowie 2022 roku, kiedy zgłoszono kradzieże w kilku domach w Torrevieja i Orihuela Costa koło Alicante. Ofiarami byli obywatele Ukrainy, uchodźcy wojenni.

Zgodnie z aktami sprawy, do tej pory podczas przeszukiwań policja przejęła 92,7 tys. dolarów i ponad 92 tys. euro oraz biżuterię, laptopy, tablety, a także zegarki, torebki, okulary i perfumy. Odzyskała także cenną kolekcję filatelistyczną – dwa albumy ze znaczkami o szacunkowej wartości pół miliona euro, które zostały skradzione w mieszkaniu w El Pilar de la Horadada (Alicante).

Oprócz tego policja przejęła systemy lokalizacji oraz urządzenia wyłączające alarmy, a także wytrychy i inne narzędzia używane przy włamaniach do domów. Operacja policyjna jest w toku i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

REKLAMA