Rodzaje wózków widłowych w magazynie

Wózki widłowe są powszechnie stosowanym sprzętem magazynowym, przeznaczonym do podnoszenia, opuszczania, składowania w stosach, transportowania ładunków spaletyzowanych i nie tylko, odkładania ich na regały, przewożenia materiałów i pracowników w obiektach logistycznych oraz do kompletacji towarów. By spełniały swoją rolę jak najlepiej, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju pojazdu, przystosowanego do konkretnej aplikacji.

wózki widłowe
Rodzaje wózków widłowych w magazynie

Wózki widłowe wysokiego składowania

Jeśli zależy Ci na optymalizacji przestrzeni magazynu oraz na zwiększeniu powierzchni składowania bez faktycznej rozbudowy samego obiektu, zapoznaj się z możliwościami oferowanymi przez wózek widłowy wysokiego składowania.

Ten reach truck to doskonale skonstruowana maszyna, przeznaczona do manewrowania w wąskim korytarzu roboczym – wartości pomiędzy 2 800 mm do 3 200 mm, a także do pobierania ładunków oraz odkładania ich na wysokość ponad 13 m. Posiada niewielki promień skrętu i łatwy w obsłudze panel sterujący gwarantujący najwyższy poziom precyzji.

To wózek, którego środowiskiem naturalnym jest hala magazynowa, wyposażona w regały przeznaczone do wysokiego składowania towarów, nie sprawdzi się w jeździe na zewnątrz, po nierównym terenie.

Systemowe wózki widłowe VNA

W przypadku, gdy jesteś zainteresowany zwiększeniem efektywności składowania i zwielokrotnieniem posiadanej przestrzeni związanym z redukcją odległości pomiędzy regałami do minimum, spójrz co proponuje wózek widłowy systemowy VNA.

Biorąc pod uwagę położenie kabiny w wózkach systemowych VNA, można je podzielić na dwie kategorie:

  • z kabiną typu man-up: operator wraz z kabiną i widłami unoszą się do góry, co umożliwia kompletację zamówień, podejmowanie i odkładanie palet na wysokości,
  • z kabiną typu man-down: operator wykonuje zadania z ładunkami, czyli składowanie, pobieranie oraz przygotowanie do wysyłki, ale z poziomu podłogi, ponieważ kabina się nie unosi.

To wielozadaniowe urządzenie magazynowe wyróżnia się ponadprzeciętnymi możliwościami – wysokością podnoszenia dochodzącą do 17 m, ciężarem dopuszczalnego ładunku wynoszącym do 1,5 t oraz opcjonalnym osprzętem, dzięki któremu można je przystosować do pracy w mroźni czy chłodni.

Wózki paletowe do prac transportowych

To najczęściej spotykane maszyny, wspierające prace pracowników magazynowych w sklepach detalicznych i halach produkcyjnych, pomocne w transportowaniu ładunków pomiędzy strefą rozładunku, a strefą załadunku. Przede wszystkim, są przeznaczone do przemieszczania towarów spaletyzowanych w magazynie, jednak są również używane przy procesie kompletacji.

Ze względu na zastosowany napęd, można je podzielić na:

  • ręczne: poruszane siłą ludzkich mięśni, posiadają prostą konstrukcję i ich obsługa nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień,
  • elektryczne: używane do transportu poziomego ładunków w przedziale 1,6 – 2,5 t na małych i średnich odległościach.

Wśród wózków paletowych elektrycznych wyróżniamy wózek paletowy typu piesek, wózek ze składanym podestem, szczególnie efektywny podczas pracy w doku, podczas załadunku lub rozładunku towaru oraz wózek podnośnikowy typu układarka, z masztem. Ten ostatni rodzaj łączy funkcje transportu poziomego z możliwością odkładania palet na regałach do wysokości 5 m.

Wózki do kompletacji zamówień

Kolejną grupą urządzeń magazynowych są wózki widłowe przeznaczone do kompletacji zamówień. Kompletacja czyli proces, którego celem jest odnalezienie i przeniesienie w określone miejsce wybranych produktów tak, by możliwa była ich jak najszybsza wysyłka. Wyróżnia się dwa typy tego procesu:

  • kompletację poziomą, odbywającą się spośród produktów składowanych na posadzce, do której obsługi wystarczy wózek bez możliwości unoszenia,
  • kompletację pionową, gdzie towar jest magazynowany na regałach magazynowych i aby go podjąć, potrzeba użyć specjalistycznego sprzętu unoszącego, np. wózka widłowego.

Do wymagających działań, przy kompletowaniu ładunków, których ciężar dochodzi do 3 t oraz na średnich i dużych dystansach, dobrym rozwiązaniem jest wybór elektrycznego ciągnika transportowego.

Reasumując, wózek widłowy w magazynie jest jednym z głównych narzędzi pomocniczych. W związku z tym, że istnieje wiele rodzajów tych środków transportu, należy bardzo dokładnie przeanalizować funkcjonalności, które oferują, by w pełni wykorzystać ich potencjał.

Wszystkie opisywane powyżej urządzenia magazynowe znajdziesz na stronie marki Crown, która dostarcza wózki widłowe https://wozkicrown.pl/.