Nienależnie wypłacany socjal dla Ukraińców. Chodzi o MILIONY złotych z kieszeni Polaków

Pieniądze/fot. PAP
Pieniądze. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP
REKLAMA

2 mln zł wyniosła kwota nienależnie wypłaconych uchodźcom przez ZUS świadczeń 500 plus, rodzinnego kapitału opiekuńczego i 300 plus – podała w środę „Rzeczpospolita”. Chodzi o wsparcie wypłacone uchodźcom, którzy opuścili Polskę.

Jak informuje dziennik, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odzyskał 35,3 tys. zł z około 2 mln zł.

REKLAMA

Na decyzję o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia Zakład ma dwa lata – powiedział „Rzeczpospolitej” rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Może się okazać, że kwota nadpłaconych świadczeń jest wyższa – zauważa gazeta. Przypomina, że do czasu wejścia w życie ostatniej nowelizacji specustawy ZUS dowiadywał się, że uchodźcy wyjechali najwcześniej 30 dni po przekroczeniu przez nich granicy.

Teraz ZUS ma dostęp do rejestru Straży Granicznej, a z nim – do informacji o datach wjazdów i wyjazdów obywateli Ukrainy. Może od razu po wyjeździe wstrzymać wypłatę. Dziennik podaje, że przez pierwszy miesiąc obowiązywania nowych przepisów zastosowano je wobec ok. 3,2 tys. uchodźców. Jeśli wrócą do Polski w ciągu 30 dni od wyjazdu, ZUS przywróci wypłatę.

Okazuje się jednak – pisze dziennik, że wielu obywateli Ukrainy traci uprawnienia niesłusznie.

– Słyszymy, że osoby, które wyjechały z Polski zaledwie na kilka dni, utraciły status uchodźcy – powiedziała adwokat ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej Małgorzata Jaźwińska.

REKLAMA