„Nasze wojsko utrzymuje pełną gotowość”. Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Przywódca reżimu północnokoreańskiego Kim Dzong Un. / Zdjęcie: EPA/KCNA EDITORIAL USE ONLY Dostawca: PAP/EPA.
Zdjęcie ilustracyjne / Przywódca reżimu północnokoreańskiego Kim Dzong Un. / Zdjęcie: EPA/KCNA EDITORIAL USE ONLY Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Korea Północna wystrzeliła w czwartek pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Żółtego – poinformowała armia Korei Południowej. To kolejny pokaz siły Pjongjangu przed planowanymi na przyszły tydzień wspólnymi ćwiczeniami wojsk USA i Korei Płd.

Odpalenie pocisku z miasta portowego Nampo na zachodzie Korei Płn. wykryto w czwartek wieczorem czasu miejscowego – oświadczyło kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii. Nie podano dalszych szczegółów.

REKLAMA

„Wzmacniając nadzór i czujność, nasze wojsko utrzymuje pełną gotowość w bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi” – napisało kolegium w wiadomości rozesłanej do mediów i przytoczonej przez agencję Yonhap.

Południowokoreańska agencja zwraca uwagę, że kolejna próba rakietowa Pjongjangu nastąpiła w momencie, gdy Korea Płd. i USA przygotowują się do wspólnych manewrów Freedom Shield, które mają się rozpocząć 23 marca. Będą prowadzone równolegle z ćwiczeniami polowymi na dużą skalę Warrior Shield.

Władze Korei Płn. groziły Korei Płd. i USA „bezprecedensowym odwetem”, jeśli przeprowadzą one planowane ćwiczenia, które Pjongjang określa jako przygotowania do wojny przeciwko niemu – przypomina Yonhap.

Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych, a w lutym br. wystrzeliła pocisk o zasięgu międzykontynentalnym. Pjongjang groził Waszyngtonowi i Seulowi bronią jądrową i protestował przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojsk USA i Korei Płd.

REKLAMA